Hlavní obsah

Změna dodavatele energií: Na co si dát pozor

9. 9. 2021, 3:56

Mnohé české domácnosti se musí připravit na výrazné zdražení energií. Jejich rozpočty to přijde navíc i na tisíce korun ročně. Jednou z možností, jak se pokusit eliminovat zvýšené finanční náklady, je kromě snížení spotřeby energií, přechod k jinému dodavateli.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Ve spolupráci s odborníky ze spotřebitelské organizace dTest přinášíme tipy, jak vybrat vhodného dodavatele i čemu věnovat pozornost, než dojde k podpisu nové smlouvy.

Nejdříve zkuste snížit cenu u svého dodavatele

Ušetřit na účtech za elektřinu či plyn můžete změnou dodavatele energií. Výjimkou ovšem nejsou ani případy, kdy současný dodavatel vám ve chvíli, kdy mu podáte výpověď, nabídne nižší cenu, a ke změně tak nakonec ani nemusí dojít.

V takovém případě se jedná o tzv. retenční nabídku. Ovšem je třeba si dát pozor, v jaké fázi ji od dodavatele přijmete. Jestliže jste již podepsali smlouvu s jiným dodavatelem, může vám hrozit smluvní pokuta v řádu několika tisíc korun za nedodržení závazku vyplývajícího z nové smlouvy.

Energie zdraží víc, než se čekalo

Ekonomika

Odborníci proto doporučují informovat předem svého stávajícího dodavatele, že uvažujete o přechodu ke konkurenci, pokud vám ale nabídne výhodnější podmínky, zůstanete u něj.

Smlouvu na dobu určitou uzavřete na rok či dva

Dobře si rozmyslete sjednání smlouvy s novým dodavatele, pokud vám ji nabídne na dobu určitou s fixní cenou. Pokud se rozhodnete tento typ smlouvy vypovědět, před uplynutím sjednané doby, obvykle vás bude čekat zaplacení mnohdy vysoké smluvní pokuty. Navíc ani fixace ceny vždy neznamená, že se cena nemůže v budoucnu zvýšit.

Proto si dobře prostudujte všechny dokumenty, tedy důkladně si přečtěte jak smlouvu, tak obchodní podmínky i ceník.

Finanční poradna: Jak se bránit smluvní pokutě od dodavatele energií

Finance

„S ohledem na časté změny na trhu s energiemi lze spíše doporučit uzavření smlouvy na dobu určitou v trvání jednoho či dvou roků. Ledaže byste se přesvědčili, že sjednávanou smlouvu můžete bez smluvní pokuty ukončit i předčasně,“ doporučila Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Jak dále zmínila, v případě, že budete porovnávat nabídky jednotlivých dodavatelů, vezměte v potaz i platbu za stálý měsíční plat, tedy částku, kterou budete platit měsíčně bez ohledu na spotřebu. „Setkat se můžete i s tím, že někteří dodavatelé v rozporu se zákonem uvádí ceny bez DPH,” upozornila.

V každém případě, než se ke změně rozhodnete, ověřte si, jaký typ smlouvy máte se svým stávajícím dodavatelem uzavřený. „Řada lidí se domnívá, že mají sjednanou smlouvu na dobu neurčitou, kterou lze kdykoliv vypovědět se zákonnou výpovědní dobou tří měsíců. Ve skutečnosti však mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou. V takovém případě by obdrželi fakturu s vypočtenou smluvní pokutou za předčasné ukončení smlouvy,“ uvedla Hekšová.

Pozor na podomní prodejce

Zvýšenou obezřetnost odborníci doporučují v případě nabídek při podomním prodeji, případně přes telefon.

Mějte vždy na mysli jedno základní pravidlo: nejlepší nabídka za vámi nepřijde sama, ale je nutné si ji aktivně vyhledat. Využít můžete například různé internetové srovnávače či aktivně oslovit jednotlivé dodavatele.

Ochrana spotřebitelů před energošmejdy se zvýší

Finance

Jak dále dTest doporučuje, podcenit se nevyplácí ani otázku doplňkových služeb, které mohou být součástí smlouvy. Jedná se například o různé služby související s dodávkami energií (oprava kotle) nebo s provozem domácnosti (služby zámečníka či sklenáře), ale i o různá pojištění.

Než smlouvu podepíšete, zvažte, zda danou službu vůbec využijete. Pokud ano, podrobně se seznamte s podmínkami takové služby uvedenými ve smlouvě.

O zvýšení ceny energií vás musí dodavatel informovat

V případě zdražování dodávek energií máte možnost nevýhodnou smlouvu na dobu určitou vypovědět i bez zaplacení smluvní pokuty. Dodavatel energií je totiž povinen vás s chystaným zdražováním seznámit.

„Pokud vás informuje individuálně, tedy podle dohody dopisem, e-mailem nebo SMS, a to nejpozději 30 dní před datem účinnosti chystané změny, můžete od smlouvy odstoupit nejpozději desátý den před tímto datem. Jestliže tak učiní například jen oznámením zdražování ve své provozovně či na webových stránkách, můžete od smlouvy odstoupit ve lhůtě tří měsíců od účinnosti změny,“ upozornila Hekšová.

Zvýšil vám dodavatel cenu energií? Máte šanci se nevýhodné smlouvy zbavit

Finance

Reklama

Výběr článků