Hlavní obsah

Většina Čechů si přivydělává na brigádách

4. 10. 2017, 12:02
Novinky, bab

Trvalé i příležitostné brigády či vedlejší pracovní poměry jsou pro většinu Čechů možností jak si přivydělat. Nejčastěji tak činí, aby měli na pokrytí základních životních potřeb, na koníčky a různé volnočasové aktivity, ale i na splácení dluhů.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

Ukázal to průzkum agentury Ipsos Marketing pro společnost Kruk.

Tři pětiny Čechů v produktivním věku si alespoň někdy přivydělávají na brigádách nebo mají vedlejší pracovní poměr. Naprostá většina z nich volí spíše příležitostný přivýdělek formou nárazových brigád.

Pravidelně si přivydělávají spíše ženy (18 procent oproti 15 procentům mužů), ale u příležitostných brigád se poměr prakticky srovnává (43 procent žen oproti 42 procentům mužů).

„Brigády a další příležitostné nebo pravidelné přivýdělky jsou důležitým zdrojem financí pro značnou část Čechů v produktivním věku. Z jedné třetiny jde o nárazové brigády, velmi časté jsou ale také vedlejší pracovní poměry formou dohody o provedení práce,” doplnila Markéta Kolářová ze společnosti Kruk.

Každý sedmý přivýdělkem splácí dluhy

Hlavním důvodem brigád a dalších přivýdělků je získání financí na pokrytí základních životních potřeb, zmínila více než čtvrtina lidí s vedlejším příjmem.

Následují přivýdělky učené na koníčky a různé volnočasové aktivity (24 procent) a brigády s cílem splácet dluhy (14 procent).

Typický měsíční přivýdělek se pohybuje v rozmezí od jednoho do tří tisíců korun (39 procent), více než čtvrtina brigádníků si přivydělá částku do tisícovky.

Rozhodujícím faktorem při volbě brigády je zejména náplň práce a výše mzdy, shodně to uvedla více než čtvrtina oslovených. Vzdělanější lidé lehce prioritizují náplň práce, Pražané mzdu a ženy zase flexibilitu zaměstnání, resp. možnost rychlého nástupu i ukončení brigády.

„Účel přivýdělku se liší i podle dosažené úrovně vzdělání. Lidé s vyšším vzděláním si nejčastěji přivydělávají na zábavu, méně vzdělaní lidé především na životní potřeby. Vzdělanější lidé a lidé nad 45 let volí hlavně vedlejší pracovní poměr, mladší lidé zase pravidelné brigády,“ dodala Kolářová.

Anketa

Přivyděláváte si ke svému stálému příjmu na brigádách?
Ano, pravidelně
47,3 %
Ano, příležitostně
19,6 %
Ne
33,1 %
Celkem hlasovalo 296 čtenářů.

Reklama

Související články

Kvalitních brigádníků je málo

12. 7. 2017, 14:58

Zatímco ještě před pár lety bylo těžké sehnat letní brigádu, dnes je to naopak. Příležitostí je dostatek, ale chybějí lidé. A těm, kteří jsou k dispozici, se...

Brigádníci by neměli zapomínat na daně

17. 8. 2017, 7:18

V letních měsících evidují zaměstnavatelé velký nárůst zájmu o sezónní práce, a to především ze strany studentů. Nejčastěji jsou tyto práce vykonávány na...

Výběr článků