Hlavní obsah

Střadatele letos více lákají zlaté slitky a mince

28. 9. 2022, 17:56

České střadatele letos více než loni láká zlato, zejména mince. Potvrzují to nejen obchodníci, ale i data o tom, co lidé hledají na Seznamu.cz.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

„U zlata vidíme celkový meziroční nárůst dotazů uživatelů ve vyhledávání o 17 procent. Na vzestupu je zejména v posledních týdnech. Nejčastěji směřují na zlaté mince,“ potvrdila Právu datová analytička Seznamu.cz Tereza Fukátková. Dotazy směřující naopak na jeho výkup vykazují na Seznamu.cz pětiprocentní meziroční nárůst.

Obchodníci ovšem hlásí větší pohyb i na výkupech. „Meziročně máme zhruba 12% nárůst prodejů. Pozorujeme také nárůst výkupů, a to o 40 %. Vyšší volatilita zlata láká ke spekulacím. V obchodování s kovy to nebývá typické. Drobní střadatelé obvykle kovy drží dlouho a prodávají je pouze v případě potřeby hotovosti,“ řekl Právu šéf společnosti Zlaťáky.cz Martin Štich.

Jak neprodělat na inflaci? Češi mají už delší dobu jasno

Finance

Z dat cenového srovnávače Zboží.cz vyplývá, že se lidé na internetu nejčastěji zajímají o zlaté produkty v  cenové hladině od 3945 do 45 300 korun.

Typický nákup např. v e-shopu Zlaťáky.cz jsou tři zlaté unce, tedy za zhruba 150 tisíc korun.

Různé ceny

Zlato má několik cen: spotovou (základní), prodejní a výkupní. Ty se mezi obchodníky značně liší podle toho, u jakých sléváren nakupují, a podle marže.

„Konečná cena unce ve formě slitku se aktuálně pohybuje kolem 45 až 46  tisíc. Výkupní cena je kolem 41 tisíc. Ceny se mění nonstop podle vývoje spotové ceny zlata,“ uvedl Martin Kočica ze společnosti Finod, provozující portál nakupzlato.cz.

Potvrdil, že zlato mírně zlevnilo. V polovině dubna se spotová cena na trzích pohybovala kolem 44 800 korun za unci, a to se už jednalo o citelný pokles, přičemž v současnosti je to 41 tisíc korun za unci.

Zájem o fyzické zlato prudce roste, prodejci mají od začátku války žně

Ekonomika

Co se zlatých mincí týče, dělí se na dvě základní kategorie. „Klasické investiční mince a sběratelské neboli proof mince. Prodejní cena klasických investičních uncových mincí ražených v běžné kvalitě se příliš neliší od ceny uncového zlatého slitku,“ vysvětluje Kočica.

Takové mince se razí v tisících, desítkách tisíc nebo ve statisících kusů ročně, jako je tomu například u  jedné z nejznámějších zlatých uncových mincí Wiener Philharmoniker.

Sběratelských mincí je podstatně méně, většinou se jedná pouze o stovky kusů.

„Pokud je na minci populární motiv a vydala ji prestižní mincovna, může její cena růst o desítky procent, a to i přesto, že spotová cena zlata klesá,“ popisuje Kočica. Nevýhodou sběratelských mincí proti klasickým investičním podle něho je, že jsou na počátku o něco dražší. Výhodou je, že jejich cena roste rychleji.

O třicet tisíc více za dva roky

„Příkladem jsou zlaté proof mince ze série hudební legendy od britské královské mincovny. Minci s motivem kapely Queen jsme prodávali před dvěma lety za 74 tisíc korun, dnes její běžná cena přesahuje sto tisíc korun. Nyní bych doporučil například kvalitní sběratelské mince věnované památce královny Alžběty II.,“ dodal Kočica.

Také mezi výkupní cenou jsou velké rozdíly. Rozdíl v ceně může být někdy i v desítkách tisíc korun. Někteří obchodníci mince vykupují jen za cenu kovu bez ohledu na motiv.

„Všude ve světě lidé kupují především mince, ať už investiční, nebo sběratelské. Jsou stejně dobře likvidní jako slitky,“ konstatoval Kočica.

Reklama

Související témata:

Výběr článků