Hlavní obsah

Stavebko je mezi Čechy nejoblíbenější, dohánějí ho ale investice do zlata

4. 9. 2017, 5:01
Novinky, bab

Podle Barometru obliby spoření je stavební spoření již sedmý kvartál za sebou nejvíce preferovaným způsobem ukládání peněz. Ve 3. čtvrtletí ho za zvlášť zajímavé k ukládání nebo spoření považovaly tři pětiny lidí. Polovinu Čechů však zaujaly i investice do drahých kovů.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

„Stavební spoření je stále jediná forma uložení peněz, která se už sedmé čtvrtletí po sobě pohybuje výrazně nad 50 procenty obliby,“ uvedl tajemník AČSS Jiří Šedivý k výsledkům průzkumu společnosti IBRS.

Výsledky Barometru odrážejí pozoruhodný vývoj na trzích. Preference investic do drahých kovů (zlata a stříbra) jako možností zajímavého zhodnocení peněz již druhým rokem rostou.

Zatímco v prvním čtvrtletí 2016 je považovalo za zvlášť zajímavé 38 procent respondentů, nyní je to o dvanáct procentních bodů více. Letošní růst ceny zlata totiž oblibu investic do drahých kovů dostal na úroveň 50 procent.

Srovnatelně si stojí i doplňkové penzijní spoření, které preferuje každý druhý dotázaný.

Barometr obliby spoření*
Stavební spoření58 %
Drahé kovy (zlato, stříbro)50 %
Doplňkové penzijní spoření50 %
Spořicí konto44 %
Životní pojištění38 %
Podílové fondy35 %
Akcie, obligace31 %
Termínovaný vklad26 %
Spoření „do matrace”22 %
Zdroj: AČSS, Poznámka: *Odpovědi na dotaz: Bez ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou? (N=1000; statistická chyba: max. 2,6 %)

Více než dvě pětiny lidí za obzvlášť zajímavé považují ukládání peněz na spořicí účet. Pro třetinu lidí jsou nejpreferovanější investice do podílových fondů či nákup akcií nebo obligací. Čtvrtina pak jako zajímavou možnost vidí spoření na termínovaných vkladech. Každý pátý člověk nejvíce preferuje ponechání peněz doma, tzv. spoření v šuplíku či do matrace.

„Uvidíme, jak s výsledky zahýbá nedávné zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Pokud by v souběhu s proinflačními tlaky pokračovalo, šanci k růstu mají další produkty, například termínovaný vklad, nyní nejméně oblíbený,“ dodal Šedivý.

Anketa

Jaký způsob jste zvolili pro ukládání peněz?
Spořím a peníze nechávám na účtu/vkladní knížce
19,5 %
Peníze mám doma tzv. v matraci
4,5 %
Stavební spoření
23,4 %
Investice do zlata
5,3 %
Podílové fondy
13,2 %
Akcie
3,5 %
Investice do nemovitostí
6,7 %
Nespořím
23,9 %
Celkem hlasovalo 925 čtenářů.

Reklama

Související články

Investovat můžete i do zlata či ropy

10. 7. 2017, 9:37

Stále více Čechů se přesvědčuje o tom, že výnosně se dá investovat nejen do akcií či dluhopisů, ale také do komodit, jako jsou zlato, ropa, diamanty, šperky,...

Výběr článků