Hlavní obsah

Nevhodný vánoční dárek lze v řadě obchodů vrátit

29. 12. 2018, 6:20
Právo, svj

Při štědrovečerní nadílce se může stát, že se obdarovanému dárek nelíbí, danou věc již má nebo mu u oblečení či bot nesedne velikost. Nemusíte však hned zoufat, nevhodné dárky lze v řadě obchodů vrátit či vyměnit. Internetových obchodů, které to umožňují, každoročně přibývá.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Zboží většinou musí zůstat nenošené, nepoškozené a v původním obalu.

Jak upozorňuje vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený, obecně platí, že uzavřená smlouva zavazuje a má být dodržena.

„Možnost odstoupit od smlouvy – vrátit koupenou věc oproti vrácení peněz – ještě k tomu bez udání důvodu, je spíše výjimkou z pravidla. Této zákonné možnosti můžete využít třeba u zboží zakoupeného přes internet nebo telefon. Oprávnění zboží vrátit obchodníkovi má však podle zákona jen ten, kdo ho kupoval, ledaže by obdarovanému postoupil svá práva, a to ideálně písemně,“ říká Zelený.

Obchodníci většinou neřeší totožnost osoby, která zboží vrací, pokud se prokáže účtenkou či kupním dokladem. Vyhovět vám však nemusí.

V e-shopech do 14 dní bez udání důvodu

V případě nákupů v e-shopu máte právo na odstoupení od smlouvy, které můžete u online prodejce uplatnit ve lhůtě 14 dnů od převzetí věci.

„Pokud chcete zboží prodejci takto vrátit, musíte e-shopu jasně oznámit, že využíváte svého práva na odstoupení. Stačí poslat e-mail nebo vyplnit online formulář na webu obchodníka. Pro formulaci odstoupení od smlouvy můžete využít náš vzor,“ radí Zelený.

Zákonné termíny jsou jednoduché – obchodníkovi oznamte, že odstupujete od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Pak máte dalších 14 dnů na to, abyste odeslali zboží zpátky. Oba kroky lze spojit dohromady, tedy poslat balík se zbožím a oznámením o odstoupení.

„Rozhodně ale nedělejte to, že zboží jenom pošlete zpátky bez komunikace a součinnosti z vaší strany,“ říká Zelený.

Pro zajištění bezpečné přepravy zboží zpátky k obchodníkovi je vhodné jej zabalit do původního obalu včetně všech polystyrénových či jiných výplní. Pokud však odstupujete v zákonné lhůtě, nedodání obalu nemůže být důvodem k odmítnutí vraceného zboží. Jedná-li se o speciální obal, musíte počítat s tím, že vám za jeho nahrazení může prodejce něco naúčtovat.

Vrátit lze jen ty druhy zboží, které obchod může bez problémů uvést znovu do prodeje. Mezi výjimky, u nichž odstoupení není možné, tak patří zboží upravené podle vašeho přání (například pero s gravírovaným jménem), zboží podléhající rychlé zkáze (v podstatě jakékoliv jídlo) nebo zboží v uzavřeném obalu, které bylo z obalu vyňato a není jej možné vrátit z hygienických důvodů (zubní kartáček nebo rtěnka).

Dále sem patří zvukové či obrazové nahrávky (hudební alba, filmy na DVD) nebo počítačové programy a hry, pokud došlo k vybalení z původního obalu. Vracet se nedají ani noviny, periodika nebo časopisy – pro knihy však výjimka neplatí.

Ze zákona vám musí prodejce vrátit všechny peníze včetně nákladů na dopravu zboží k vám.

„Nenechte se zarazit tím, že je povinen vrátit vám za dodání zboží pouze částku odpovídající nejlevnější variantě dodání zboží, kterou nabízí. Peníze vám bez vašeho souhlasu nemůže vrátit jiným způsobem, než jakým jste platili. Pokud zboží vracíte zpět podnikateli, poštovné platíte vy,“ upřesňuje Zelený a dodává: „V období Vánoc některé e-shopy umožňují vrátit zboží v delší lhůtě, například třiceti dnů, což je dobré si předem ověřit. Pokud e-shop takovou možnost svým zákazníkům poskytuje, může si po uplynutí 14 dnů určit přísnější podmínky jako dodání neporušeného původního obalu, visaček a podobně.“

Na kamenné prodejny se právo bezdůvodně vracet zboží nevztahuje. I přesto řada obchodů umožňuje zboží vrátit či vyměnit zcela dobrovolně, každý podle vlastních pravidel.

„Konkrétní informace hledejte v prodejních či reklamačních řádech, na účtenkách, ale hlavně se už při nákupech ptejte, zda to půjde, za jakých podmínek a do kdy. S dotazy se můžete obrátit na poradenskou linku dTestu na čísle 299 149 009,“ uzavírá Zelený.

Při nedodání je možné využít chargeback

Pokud nebylo doručeno zboží zaplacené přes internet platební kartou, mohou spotřebitelé svoji banku požádat o provedení tzv. chargebacku. Díky tomuto nástroji lze stáhnout částku zpět od banky podnikatele, pokud ten neprokáže, že zboží dodal.

Podle zkušeností Evropského spotřebitelského centra (ESC) takto banky svým klientům pomáhají, ačkoli k tomu nejsou povinovány zákonem. „Pro své zákazníky podobnou službu mají i některé systémy elektronických peněženek. Naopak možnost vrácení peněz nenabízí platba bankovním převodem z účtu na účet,“ říká Ondřej Tichota z ESC.

Reklama

Související články

Výběr článků