Hlavní obsah

Každý osmý živnostník si musel půjčit na zaplacení daní

25. 3. 2018, 12:41
Novinky, bab

Třetina živnostníků si průběžně spoří na zaplacení daní. Nejčastěji si podnikatelé odkládají každý měsíc částku kolem tří tisíc korun. Každý zhruba osmý živnostník se však v posledních třech letech dostal alespoň jednou do situace, kdy si musel na zaplacení daní půjčit.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Aktuální průzkum Equa bank ukázal, že zhruba tři z deseti živnostníků si během roku dávají stranou peníze, aby jim vyměřená daň neudělala příliš velkou díru do rodinného rozpočtu.

Každý osmý živnostník má přitom přehled, jak vysokou daň z příjmu bude muset odvést. Každý desátý se však v průzkumu přiznal, že ho výše daně každoročně překvapí.

Pomohla rodina

Za poslední tři roky se alespoň jednou dostal kvůli daním do problémů každý osmý drobný podnikatel a musel si tak na zaplacení daní vypůjčit. Nejčastěji živnostníkovi v problémech vypomohli rodinní příslušníci či přátelé.

„Čeští živnostníci i podnikatelé jsou ve většině případů zodpovědní a na daně si pravidelně spoří. I přesto se najdou tací, kteří nemají o svých příjmech a výdajích přehled a vyměřená daň je může zaskočit,“ shrnul Vojtěch Záškodný z Equa bank.

Každý druhý živnostník také využívá výhod snižování daňového základu, například výdajových paušálů nebo paušálů za užívání auta. Přesto čeští živnostníci považují daně za vysoké a každý devátý uvažuje o využití daňových rájů. Pouhé jedno procento živnostníků již daňové ráje využilo.

Anketa

Šetříte si průběžně na zaplacení daní?
Ano
37,7 %
Ne
33 %
Nejsem živnostník.
29,3 %
Celkem hlasovalo 1404 čtenářů.

Reklama

Výběr článků