Hlavní obsah

Finanční poradna: Na co si dát pozor na letní brigádě

16. 6. 2017, 7:51
Novinky, bab

Behem prázdninových měsíců si naprostá většina studentů přivydělává na letních brigádách. Letos jak díky ekonomickému růstu, tak nedostatku zaměstnanců jejich nabídka v mnoha oborech dokonce převyšuje poptávku. Rostou i hodinové mzdy. Než si nějakou brigádu vyberete, důkladně si spočítejte, kolik si za měsíc vyděláte. Vyšší hodinová mzda totiž může ve výsledku znamenat nižší výdělek.

Foto: Profimedia.cz

Během léta si na brigádách přivydělává až 90 procent studentů.

Článek

„Brigádníci by si měli určitě předem zjistit, kolik si měsíčně vydělají a jaké povinnosti se k takovému výdělku vážou. Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 tisíc korun je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce (DPP),” doporučila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Na DPP jen 300 hodin ročně

DPP musí být uzavřena písemně a ještě před nástupem do práce by měl brigádník podepsat růžové prohlášení k dani. „V opačném případě totiž dostane méně peněz, protože za něj zaměstnavatel odvede daň z příjmu,” upozornila Štarmanová.

DPP je omezena 300 hodinami za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele. Pro zaměstnance i zaměstnavatele je dohoda výhodná, pokud si měsíčně nevyděláte více než 10 tisíc korun. „V takovém případě totiž nevzniká povinnost odvádět sociální ani zdravotní pojištění,“ dodala Štarmanová.

U DPČ počítejte s odvody na pojistné

Pokud si však u jednoho zaměstnavatele přivyděláváte po celý rok a odpracujete víc než 300 hodin ročně, je třeba uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Potom je ale nutné počítat s odvody na pojistné.

„DPČ sice nejsou omezeny počtem hodin, ale odvádí se z nich sociální a zdravotní pojištění. S vyšším výdělkem tak roste i daňové zatížení. Studentovi už se z hrubé mzdy odečítá zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmu zmírněná slevou na studenta o 335 korun a na poplatníka o 2070 korun,” uvedla Štarmanová.

Zároveň upozornila na výjimku, kdy by se jednalo o takzvané zaměstnání malého rozsahu, tedy příjem do 2500 korun měsíčně. „V takovém případě se sociální ani zdravotní pojištění z dohody o pracovní činnosti neodvádí.“

Brigáda při evidenci na úřadu práce

Někteří absolventi bohužel nenajdou práci hned a skončí na úřadu práce. Než si najdou zaměstnání na hlavní pracovní poměr, často si přivydělávají na brigádách. Výše výdělku má však svá omezení, jinak by se mohlo stát, že byste z evidence úřadu práce mohli být vyřazeni.

„Uchazeči o zaměstnání evidovaní na úřadu práce si mohou přivydělat až do výše poloviny minimální mzdy. Neporuší tím podmínky pro evidenci na úřadu práce. Přivýdělek je možný jak na základě dohody o provedení práce, tak jiné smlouvy – pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti. Limitující je pouze výše výdělku,” vysvětlila Štarmanová.

V současné době činí minimální mzda 11 tisíc korun, přivýdělek je tedy možný až do výše 5500 korun.

V plánu je ale novela, která by měla přivýdělek pro lidi evidované na úřadu práce omezit. Ta se vztahuje pouze na dohody o provedení práce. Po přijetí novely by si tak nezaměstnaní pracující na dohodu o provedení práce nesměli přivydělat vůbec nic, jinak budou z evidence vyřazeni.

Jak na daňové přiznání

Většina studentů, kteří si během léta přivydělávají na brigádách, nemá povinnost podávat daňové přiznání. Odevzdání formulářů se přitom může vyplatit.

„Příjmy od jednoho zaměstnavatele nebo více zaměstnavatelů, kteří následují za sebou v jiných měsících, studenti přiznávat nemusí. Naopak brigádníci, kteří v jednom měsíci pracují pro více zaměstnavatelů, tuto povinnost mají ze zákona. Podat vlastní daňové přiznání je však pro většinu studentů výhodné,” doporučila Štarmanová.

Zaměstnavatel totiž z jejich hrubé mzdy odváděl daň z příjmu a uplatňoval pouze měsíční slevu na poplatníka 2070 korun a na studenta 335 korun, tedy dvanáctinu roční částky.

U obou slev však platí nárok na jejich plnou výši, tedy 24 840 korun a 4020 korun. V daňovém přiznání podaném po konci roku tak mohou studenti, kteří pracovali méně než 12 měsíců, zažádat o vratku daně.

„Navíc rodiče pracujících studentů do 26 let mohou uplatnit slevu na dítě ve svých vlastních přiznáních nebo u zaměstnavatelů,“ dodala Štarmanová.

Reklama

Související články

Nabídka letních brigád letos vzrostla

26. 5. 2017, 14:40

Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment začali zaměstnavatelé v květnu ve většině regionů ČR nabízet brigádnické pozice na letní měsíce. Již nyní...

Výběr článků