Hlavní obsah

Finanční poradna: Jak si zkontrolovat výpis důchodového účtu

27. 1. 2019, 9:43
Novinky, bab

Výpis důchodového účtu, tzv. Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP) zasílá Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) každému, kdo si o něj požádá, jednou do roka. Rozhodně se vyplatí této možnosti využít a zkontrolovat si, zda v něm něco nechybí, abyste tak nebyli kráceni při výpočtu výše důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

IOLDP obsahuje údaje, které o vás ČSSZ eviduje, a které jsou důležité pro výpočet vašeho důchodu. Jde tedy o evidenci studentského a pracovního života, na jejímž základě bude vypočten nejen starobní důchod, ale též důchody invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí.

Pokud v dané evidenci něco chybí, může to znamenat, že vám bude vypočten nižší důchod.

Automaticky jen lidem před důchodem

Požádat o IOLDP může každý člověk požádat jednou za rok. ČSSZ ho nezpoplatňuje. Stačí vyplnit tiskopis, který si můžete stáhnout na webu ČSSZ. IOLDP vám bude zaslán nejpozději do 90 dnů ode dne doručení žádosti.

„V některých zemích – například v Německu – rozesílá podobný dokument příslušný úřad každoročně. V Česku posílá ČSSZ tyto výpisy automaticky pouze lidem, kteří se blíží důchodovému věku. Letos jsou to ženy narozené v roce 1961 a muži narození v roce 1958,“ upozornil Zbyněk Kočiš ze společnosti Poutko.

Požádejte si o svůj výpis IOLDP

Kromě starosti o tvorbu vlastní finanční rezervy by se lidé měli zajímat rovněž o příjem ze státního penzijního systému. Kvůli špatně spočítanému důchodu se člověk klidně může připravit o desítky tisíc korun ročně.

Nedostatky v evidenci ČSSZ v podobě chybějící doby pojištění mohou vzniknout například tím, že ČSSZ neobdrží od některého zaměstnavatele potřebné informace a do výpočtu důchodu tak všechny doby pojištění nemůže zahrnout.

„V extrémním případě může mít zaměstnanec nižší penzi i o tisíce korun měsíčně, což může za mnoho let v důchodu představovat statisícovou ztrátu. Je proto žádoucí si kontrolovat, zda evidence ČSSZ odpovídá skutečnosti,“ doporučil Kočiš.

Ověřit si, zda ČSSZ eviduje správně doby důchodového pojištění, je již možné i elektronicky. On-line náhled na doby pojištění umožňuje majitelům datových schránek a eObčanek aplikace ePortál ČSSZ. Zkontrolovat si stav své evidence tak můžete kdykoliv a zdarma.

Na co si dát pozor

Jakmile budete mít přehled svého důchodového účtu před sebou, je třeba zkontrolovat, zda v něm něco nechybí. Vyznat se v IOLDP není úplně jednoduché.

Na co se zaměřit při kontrole IOLDP

  • Neevidované doby pojištění
  • Náhradní doby pojištění
  • Souběhy dob pojištění
  • Započtení všech let studia
  • Počátek záznamů v evidenci (zda  evidence v IOLDP začíná už od 15, respektive od 18 let)

„Rozhodně se zaměřte na takzvané neevidované doby. To jsou položky, které mohou váš budoucí důchod nejvíce zredukovat,“ upozornil Michal Diviš ze společnosti Poutko.

Zkontrolujte i náhradní doby, máte-li započtena všechna studia nebo máte v IOLDP nějaké souběhy dob pojištění. V neposlední řadě se zaměřte na to, jestli evidence v IOLDP počíná již věkem patnáct, respektive osmnáct let.

Jak postupovat, když něco chybí

Pokud při kontrole IOLDP zjistíte, že v evidenci ČSSZ nejsou uvedeny některé doby pojištění, můžete chybějící záznam doložit hned. Některé doklady se ale předkládají až při podání žádosti o důchod.

„ČSSZ obvykle neeviduje náhradní doby pojištění, například dobu studia, dobu péči o dítě do čtyř let věku, dobu vojenské služby a samozřejmě dobu výdělečné činnosti v zahraničí. Tyto doby se zpravidla dokládají až při podání žádosti o důchod na příslušné OSSZ,“ upřesnil Diviš.

Případné chybějící doby pojištění lze dodatečně doložit například evidenčním listem důchodového pojištění, který některý z bývalých zaměstnavatelů opomenul ČSSZ zaslat.

Anketa

Zkontrolovali jste si někdy výpis důchodového účtu?
Ano
47,6 %
Ne
52,4 %
Celkem hlasovalo 1168 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků