Hlavní obsah

Drobné půjčky nejčastěji položí mladé ženy, špatně odolávají tlaku obchodníků

22. 1. 2014, 19:33
Novinky, Barbora Buřínská

Výprodeje vrcholí, obchodníci stále lákají na obrovské slevy atakující hranici 80 procent. Odolat není jednoduché, nejvíce ohroženou skupinou, která velmi často trikům obchodníků podléhá, jsou při svých výpravách za výhodnými nákupy zejména mladé ženy. Právě ony si totiž berou podle statistik skupiny KRUK nejčastěji neúčelové půjčky do 10 tisíc korun, které pak nejsou schopny splácet.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

„Zjistili jsme, že 34,2 procent žen ve věku 18 až 24 let (oproti 31,1 procentům mužů stejné věkové kategorie) dluží nejvíce půjčky do pěti tisíc korun. Půjčky do 10 tisíc korun nesplácí 12,4 procent žen s průměrným věkem 21 let, oproti 11,2 procentům mužů,“ upřesnila Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

„Z našich statistik zároveň vyplývá, že nejvíce zadlužených žen žije v Libereckém, Karlovarském a Středočeském kraji (více než dvě pětiny). Nejméně pak v Pardubickém a Zlínském kraji,” doplnila Kuřinová.

Lidé kupují zbytečnosti

Už dávno se mluví o ničivém vlivu nadměrné spotřeby. Zbytečné výdaje za věci, které nepotřebujeme, způsobují zbytečné výdaje, což vede ke snížení úspor a zvýšení rizika zadlužení. Je proto velmi důležité, aby každá domácnost měla dobré povědomí o domácím rozpočtu, naučila se s ním rozumně hospodařit a nakupovala s rozmyslem.

„Lidé se nedělí na chudé a bohaté, ale na ty, kteří žijí nad své poměry, a ty, kteří znají své finanční limity. Častým důvodem, proč lidé nerespektují své limity a končí na dně, je potřeba 'udělat si nákupem radost po těžkém období'. Tak se nakupování stává drogou a jako každá droga i tato je jako nebezpečná doga, která člověka může za krátkou dobu roztrhat,” řekl psycholog Jeroným Klimeš.

Anketa

Nakupujete i věci, které nutně nepotřebujete?
Ano, často
6,4 %
Ano, občas
52 %
Ne
41,6 %
Celkem hlasovalo 3822 čtenářů.

Reklama

Související články

Finanční poradna: Chcete slevu? Řekněte si o ni

6. 12. 2013, 11:59

„Líná huba, holé neštěstí,“ říká se. Ve světě financí to platí dvojnásob. Přestože nežijeme na Blízkém východě, kde je smlouvání na denním pořádku, i u nás je...

Výběr článků