Hlavní obsah

Teplárny Brno zdražují teplo na dvojnásobek

14. 10. 2022, 9:57 • Aktualizováno 14. 10. 2022, 10:18

Teplárny Brno, které zásobují teplem většinu Brna, zdraží od listopadu teplo pro své odběratele o 888 korun na gigajoule (GJ), tedy na 1672 korun za GJ včetně DPH. Průměrná domácnost se spotřebou tepla 20 GJ za rok zaplatí měsíčně asi o 1500 korun víc. Vedení tepláren to v pátek sdělilo novinářům.

Foto: archiv Pravo, Právo

Teplárny Brno

Článek

„Jednoznačně hlavní příčinou nárůstu ceny tepelné energie je současná energetická krize, spojená se skokovým zvýšením obchodních cen zemního plynu, které vzrostly o více než 500 procent v porovnání s předchozím rokem,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Zvýšená cena tepla podle Fajmona zohledňuje v plné míře zastropování ceny plynu pro příští rok, které na začátku října schválila vláda.

„Navýšená cena tepla nekopíruje skutečný strmý nárůst ceny zemního plynu na burze. To umožnilo nejen zastropování cen plynu, ale i promyšlená strategie nákupu zemního plynu v čase. Plyn pro rok 2023 jsme začali nakupovat v létě roku 2021 a nakupujeme jej postupně. Svou roli sehrává i využití tepla ze spalovny odpadu SAKO Brno,“ doplnil Fajmon.

Tisícům obyvatel Břeclavi pětinásobně zdražilo teplo

Teplárny v současné době vyrábí 80 procent tepla ze zemního plynu, 20 procent pak ze spalování odpadu ve spolupráci s městskou odpadovou společností SAKO Brno.

V příštím roce teplárny zahájí instalaci kotle na dřevní štěpku, z níž by mělo pocházet 15 procent vyrobeného tepla. Po instalaci třetího kotle ve spalovně odpadu by pak v roce 2025 měl podíl tepla vyrobeného z plynu klesnout na 55 procent, podíl tepla vyrobeného z odpadu se pak zvýší na 30 procent.

Cena tepla v Brně se dlouho prakticky nezvyšovala, růst ceny v roce 2019 pro odběratele vyrovnal pokles DPH. Loni na podzim ale kvůli rostoucím cenám vstupů teplárny zvýšily cenu pro domácnosti o čtvrtinu na 784 korun za gigajoule včetně DPH.

Reklama

Související témata:

Výběr článků