Hlavní obsah

Za náplně do elektronických cigaret inspekce rozdala pokuty za pět miliónů

4. 3. 2014, 17:05 – Praha

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) došla k neradostnému zjištění, a to že téměř všichni zkontrolovaní dovozci a distributoři nedostatečně označovali náplně do elektronických cigaret výstražnými symboly a porušovali chemický zákon. Od konce loňského ledna do současnosti tak udělila 49 pokut za 4,8 miliónu korun, uvedla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto

Článek

ČIŽP zkontrolovala celkem 69 dovozců a distributorů náplní do elektronických cigaret, takzvaných e-liquidů. Zjistila, že v 85 procentech nedodrželi zákon nebo evropské předpisy.

Většinou nedostatečně označovali chemické směsi výstražnými symboly nebo povinnými varovnými větami, které mají upozornit spotřebitele o závažných zdravotních rizicích. Na balení náplní dále podle ČIŽP scházely hmatatelné výstrahy pro nevidomé i uzávěry odolné proti otevření dětmi. Z téměř pětimiliónové částky už 39 pokut za 2,5 miliónu korun nabylo právní moci.

Inspektoři prověřili na 257 různých směsí s různými příchutěmi, například tabák, vanilka, tiramisu, převážně pocházely z Číny. Náplně se prodávají v lahvičkách o objemech od 10 do 30 ml a jejich složení je proměnlivé – většinou je tvoří nikotin, propylenglykol nebo glycerol a různá aromata.

Jsou to směsi, které podléhají chemickému zákonu. Běžné koncentrace nikotinu v prodávaných elektronických cigaretách se pohybují v rozmezí od 0 do 36 mg/ml. Běžný e-liquid tak může obsahovat až 1080 mg nikotinu. Náplně jsou tak toxické nebo zdraví škodlivé.

Začátkem roku nabylo například právní moci rozhodnutí o pokutě ve výši 900 000 korun. Udělila ji královéhradecká ČIŽP společnosti TRAFFIC. Ta dovezla velké množství nesprávně klasifikovaných, označených a zabalených e-liquidů.

Reklama

Výběr článků