Hlavní obsah

Za dvě desetiletí už nebude chudých zemí, věří miliardář Gates

22. 1. 2014, 11:11 – Davos

Chudoba by v roce 2035 už neměla být noční můrou prakticky pro žádnou zemi na světě. Uvedl to prostřednictvím optimisticky laděného dopisu účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu zakladatel počítačové společnosti Microsoft Bill Gates.

Foto: Reuters

Bill Gates

Článek

„Svět se zlepšuje a za dvě desetiletí bude lepším místem,“ napsali Gates a jeho manželka Melinda v pravidelné výroční zprávě své nadace.

Gatesovi se letos rozhodli poukázat na tři údajné pesimistické mýty, které podle nich lidem na celém světě zbytečně ztrpčují život. „Všechny tři ukazují ponurou vizi budoucnosti: podle jednoho se svět nezlepšuje, je stále chudý, nemocný a čelí přelidnění,“ uvedl Gates. Pohled na hospodářské parametry ale mluví o něčem jiném, zdůraznil. V případě HDP na hlavu se nyní třeba země jako Čína, Indie nebo Botswana, dříve považované za chudé, řadí k rostoucím ekonomikám.

„Jsem natolik velkým optimistou, že si troufnu udělat předpověď. Do roku 2035 na této planetě skoro žádné chudé země nebudou,“ shrnul ve výroční zprávě americký miliardář, který by měl v Davosu osobně promluvit v pátek.

Na dobročinnou nadaci věnovali přes půl biliónu

Dalšími mýty jsou podle Gatese názory, že humanitární pomoc je obrovským plýtváním prostředky a boj s nemocemi, epidemiemi a hladem zvyšuje hrozbu přelidnění. Na příkladu Brazílie se ukazuje, že tam, kde klesá dětská úmrtnost, klesá i porodnost.

„Naše planeta nebude vzkvétat, když necháme nemocné umírat, ale když budeme s to zlepšit jejich životy. Lidské bytosti nejsou stroje, které se jen tupě rozmnožují. Rozhodujeme se na základě okolností, jimž musíme čelit," tvrdí podle agentury AP Gatesová.

Gatesovi už léta spravují svou dobročinnou nadaci, jíž darovali už více než 26 miliard dolarů (přes 500 miliard korun). Svými prostředky pomohli na celém světě proočkovat stamilióny dětí. Nyní se zaměřují na boj s obrnou, na podporu zemědělství a na informování o plánovaném rodičovství.

Reklama

Související témata:

Výběr článků