Hlavní obsah

Vláda bude muset znovu jednat o pomoci dolu Paskov, kvůli ceně uhlí

26. 8. 2015, 15:56

Stát bude muset s největší pravděpodobností obnovit jednání mezi ČR a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek o tom ve středu informoval vládu, uvedlo MPO. Důvodem obnovy jednání je klesající cena uhlí, na jejíž vývoj je dohoda o státní pomoci navázána.

Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

Důl Paskov ve Staříči na Frýdecko-Místecku

Článek

Dohoda mezi provozovatelem dolu a vládou předpokládá, že firma bude udržovat do roku 2017 minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců dolu. V roce 2017 se počet zaměstnanců může snížit na 1600. Stát se výměnou zavázal zaplatit 600 miliónů korun na sociální programy horníků. Pomoc už schválila i Evropská komise.

Jenže dohoda obsahuje doložku, podle které bude neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu.

Podle sdělení těžební společnosti OKD k této situaci došlo ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku. Předpokládá se, že i v září to bude u koksovatelného uhlí pro čtvrté čtvrtletí méně než 110 dolarů za tunu, uvedlo MPO. Podle Mládka se vláda bude znovu problematikou zabývat na počátku září.

Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a její mateřské společnosti New World Resources (NWR). Představenstvo NWR na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi nadále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků