Hlavní obsah

Veterináři vyšetřují kvůli prasečímu moru maso z Rumunska

Kvůli šíření afrického moru prasat začínají veterináři vyšetřovat na tuto chorobu vepřové maso z Rumunska. Od 10. června tam přibylo 195 ohnisek, zejména v domácích chovech v regionu Tulcea na východě státu. Na začátku července tam byla potvrzena nákaza v komerčním chovu se skoro 44 000 domácími prasaty, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Foto: Aleš Fuksa

Proti šíření prasečího moru na Zlínsku divočáky stavěli elektrické ohradníky.

Článek

Od začátku roku bylo v ČR podle veterinářů přijato 100 tun vepřového masa z Rumunska. V červnu to byly dvě zásilky (44,5 tuny) mražených ořezů, které stále ještě mohou být na trhu. Za červenec zatím nemá SVS nahlášenou žádnou zásilku.

Virus afrického moru je dost odolný a může se udržet i na nedostatečně tepelně zpracovaných masných výrobcích. SVS má podezření, že právě touto cestou se nákaza dostala dříve na Zlínsko. Maso nemocných zvířat také není vhodné ke konzumaci a likviduje se.

„Už rok se snažíme zlikvidovat africký mor prasat divokých na Zlínsku, je to skutečně naše nejvyšší priorita. Proto SVS bude nyní vepřovému masu z Rumunska věnovat zvýšenou pozornost a zásilky budou vyšetřovány na přítomnost DNA viru afrického moru prasat," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Rozšiřují ploty u dálnic

Rumunsko oznámilo první případ afrického moru v domácím chovu prasat loni na konci července. Zasaženou oblastí byl region Satu Mare poblíž hranice s Maďarskem a Ukrajinou. Letos na konci května Rumunsko ohlásilo první nález afrického moru prasat u prasete divokého ve stejné oblasti.

V ČR naposledy veterináři zaznamenali africký mor u prasete v dubnu, šlo ale o divočáky uhynulé v té době už čtvrt až půl roku. Naposledy tak byl virus zjištěn v únoru. Podle veterinářů tak byla dosavadní opatření, která zvolili k eliminaci nákazy, úspěšná.

Veterináři v rámci boje proti chorobě spolupracují s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), chtěli by důkladněji oplotit dálnice D1 a D2 na východě země. Plot má primárně bránit nakaženým prasatům v průniku do oblastí, kde nákaza zatím není. Podle ŘSD by mělo jít o 186 kilometrů plotů. ŘSD je připraveno to udělat letos za vlastní peníze. Předpokladem pro rychlé dokončení oplocení je ale jeho vynětí z povinnosti žádat o vydání územního rozhodnutí, souhlasu a následně stavebního povolení.

Africký mor prasat zaznamenali veterináři před rokem na Zlínsku, od té doby nemoc potvrdili u 230 divokých prasat, z toho 18 bylo uloveno, ostatní byly uhynulé kusy. Virus je přenosný pouze mezi prasaty, nikoliv mezi jinými zvířaty či člověkem. Pokud se však dostane do chovu, musí se vybít.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám