Hlavní obsah

Jak se připravit a co dělat při blackoutu

3:37
3:37

Poslechněte si tento článek

Česko zasáhl v pátek rozsáhlý výpadek proudu, takzvaný blackout. Jak ukázal mimo jiné i nedávný příklad ze Španělska a Portugalska, blackout může na velkém území trvat i mnoho hodin, celý den nebo i déle. I když to není páteční případ, je dobré vědět, jak se na takové situace připravit a co v nich dělat.

Foto: Profimedia.cz

Takhle ne. Svíčka a nabíječky na snímku při blackoutu na Ukrajině. Použití svíček na rozdíl od baterek odborníci nedoporučují, protože vzniká riziko požáru.

Článek

Jak se připravit na blackout

Pro případ výpadku proudu je dobré mít u sebe nabitou powerbanku pro dobíjení mobilního telefonu a také hotovost. Někteří odborníci radí mít i doma hotovost alespoň na tři dny provozu domácnosti, protože nemusejí fungovat bankomaty.

Rada pro obchodníky – mějte nabitý platební terminál. V jiném případě budete složitě řešit situaci s klienty, kteří nemají po ruce odpovídající hotovost. Podle zkušeností z pátku v Praze v místě blackoutu nefungovaly bankomaty. Platby kartou restaurace s terminálem na baterii zvládly, ale lidé museli čekat ve frontě.

Pro delší výpadky je dobré mít doma svítilnu, přenosné rádio, zásoby vody a trvanlivých potravin, protože čerstvé potraviny v lednici se po více hodinách bez proudu začnou kazit.

Hodit se může také plynový nebo lihový vařič, hygienické prostředky, jednorázové vlhčené ubrousky, dezinfekční gel na ruce, pokud by netekla voda.

Udržujte nádrž vašeho auta alespoň z poloviny plnou, výpadek může omezit i provoz čerpacích stanic.

Hlavně pro případ kratších blackoutů platí rada na pracovišti častěji ukládat rozdělanou práci na počítači, protože ne všechny programy to umí průběžně. Pro tyto situace je výhodnější notebook, kde na čas pomůže baterie.

Co dělat během výpadku proudu

Zachovejte klid a jednejte s rozvahou. Pokud je to možné, omezte pohyb a zbytečně nevycházejte, neblokujte komunikace a nechte volný průchod záchranným složkám, stojí v instrukcích, které v pátek vydalo ministerstvo vnitra na síti X.

Šetřete energii v mobilech, zapněte úsporný režim a volejte jen v případě nutnosti, aby se zbytečně nepřetěžovaly mobilní sítě.

Používejte pouze baterku pro nouzové osvětlení; v případě použití svíček hrozí nebezpečí vzniku požáru.

Vypněte a odpojte všechna zařízení a domácí vybavení, jako je například klimatizační zařízení nebo elektronika, kterou doma používáte.

Nechte jednu lampu či světlo zapnuté, abyste měli okamžitou odezvu, až se obnoví dodávky elektrické energie.

Poslouchejte místní stanici kvůli aktualizovaným informacím, sledujte zprávy, které obdržíte do schránek.

Ponechte lednice a mrazáky uzavřené, aby se potraviny nekazily.

Používáte-li léky, které vyžadují chlad, doporučuje se dát do lednice láhve s vodou, která dokáže udržet chlad déle a léky mohou být v ledničce i několik hodin.

Používejte mobilní telefon pouze pro případ nouze, volejte 112, 150, 155, 156 a 158 pouze při stavu ohrožení života, při potížích s voláním na číslo 112 je vhodné vyjmout SIM kartu z telefonu.

Omezte cestování na nezbytně nutné, a to především autem, dopravní signalizace při výpadku nebude funkční a hrozí dopravní kolaps.

Nespouštějte elektrocentrály uvnitř uzavřených prostor – při jejich použití připojte zařízení, která chcete napájet, přímo do zásuvek elektrocentrály; nepřipojujte elektrocentrálu k elektrickému systému domu.

V zimním období se dobře oblečte, zvolte vhodné oblečení. Netopte přístroji, které jsou určeny k venkovnímu použití, protože hrozí otrava oxidem uhelnatým.

V horkých dnech nepodceňujte možnost dehydratace – pijte vodu z ověřeného zdroje, nejlépe balenou vodu.

Výše zmíněné rady vycházejí z pokynů ministerstva vnitra, praktických zkušeností a také z informací webů Bezpečnost.Praha.euKrizport.cz.

Výběr článků

Načítám