Hlavní obsah

V Turecku skokově zdražují energie. Domácnostem o 20, průmyslu o 50 procent

1. 9. 2022, 12:20

Dodavatelé elektřiny a plynu v Turecku razantně zdražili energie domácnostem i podnikům. Jako důvod uvádějí konflikt na Ukrajině a nepříznivý globální vývoj včetně koronavirové pandemie. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že zvýšení cen dál podpoří už tak vysokou inflaci v zemi.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Turecký energetický regulátor EPDK domácnostem oznámil, že elektřinu jim zdraží o 20 procent. Pro veřejný sektor a sektor služeb je zdražení ještě o 10 procent vyšší a pro průmysl cena elektřiny vzroste dokonce o 50 procent.

Státní dovozce energií BOTAS pak oznámil, že zemní plyn pro domácí spotřebu podraží o 20,4 procenta, pro malé a střední průmyslové odběratele o 47,6 procenta a pro velké průmyslové odběratele o 50,8 procenta.

Cenu plynu využívaného pro výrobu elektřiny pak BOTAS zvýšil o 49,5 procenta.

Zvýšení cen energií by mělo vést k dalšímu zvýšení inflace v Turecku, která v červenci meziročně dosahovala téměř 80 procent. Podle výpočtu agentury Reuters by se mělo jednat o nárůst o 0,8 procentního bodu.

Turecká centrální banka šokovala trhy. Snížila úrok i při 80procentní inflaci

Turecko je takřka kompletně závislé na dovozu plynu a ropy, aby uspokojilo domácí poptávku. Ta navíc během pandemie koronaviru vzrostla, uvedla Reuters.

Tureckým domácnostem se jen letos cena zemního plynu zvýšila o 174 procent. Vliv na to má kromě růstu globálních cen energií také slabá domácí měna - lira v loňském roce oslabila o 44 procent, letos zatím o více než 27 procent.

Reklama

Výběr článků