Hlavní obsah

V rýži bylo desetkrát víc pesticidů, než je dovoleno, zjistila inspekce

6. 9. 2021, 14:27

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila na trhu rýži basmati značky Swagat původem z Indie, která obsahovala desetkrát víc pesticidů, než dovoluje zákon. SZPI o tom informovala v pondělí.

Foto: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila na trhu rýži basmati značky Swagat původem z Indie, která obsahovala desetkrát víc pesticidů, než dovoluje zákon.

Článek

„Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři SZPI v potravině potvrdil přítomnost pesticidů tricyclazole v množství 0,12 miligramu na kilogram a thiametoxam v množství 0,027 miligramu na kilogram. Právní předpis stanovuje maximální akceptovatelné množství u obou látek na 0,01 miligramu na kilogram,” uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Beauty Line zaplatí 14 milionů za klamání spotřebitele, tři roky nesmí podnikat

Ekonomika

Dovozcem rýže, která se prodává v kilogramovém a pětikilovém balení, je společnost Swagat. Šarže s vysokým obsahem pesticidů má minimální trvanlivost do září letošního roku a podle dokumentace jí bylo do Česka dovezeno 1,1 tuny.

Inspektoři odebrali tuto rýži z obchodu Boussad Amis ve Spálené ulici v Praze. S provozovatelem obchodu zahájila inspekce správní řízení o pokutě.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků