Hlavní obsah

V jižní Anglii našli velké ložisko ropy, Británii by vystačila na 15 let

23. 5. 2014, 21:40 – Londýn

Britští geologové zjistili v jižní Anglii rozsáhlé ložisko břidlicové ropy, jehož zdroje by mohly nahradit docházející zásoby v Severním moři. Vláda v Londýně v pátek návazně na jejich zprávu sdělila, že plánuje usnadnit těžařům přístup k pevninským zdrojům ropy a plynu, zejména k potenciálně obřím břidlicovým ložiskům.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Zpráva britské geologické služby odhadla v pánvi Weald táhnoucí se v širokém východozápadním pásu jižně od Londýna 2,2 až 8,6 miliardy barelů ropy.

Teoreticky by tak pánev mohla uspokojovat celou britskou spotřebu kolem 1,60 miliónu barelů denně až 15 let. Jde ale o jednu z nejbohatších oblastí Británie, která je navíc tradiční voličskou základnou vládnoucích konzervativců, připomíná agentura Reuters.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Británie nyní těží v Severním moři kolem 800 000 barelů ropy denně a produkce zde výrazně klesla z maxima 2,8 miliónu barelů denně z konce 90. let. Země již ze Severního moře od 70. let vytěžila 45 miliard barelů ropy.

Většina britských severomořských polí by v případě úspěchu letošního referenda o samostatnosti připadla Skotsku.

Inspirace v USA

Británie se tak inspiruje Spojenými státy, které v posledních letech zažily "břidlicovou revoluci". Ta nejprve prudce zvýšila těžbu plynu a snížila jeho ceny a později zvrátila klesající trend těžby ropy. USA nyní těžbu ropy prudce zvyšují a jsou na cestě stát se v dohledné době znovu jejím největším producentem na světě.

Britské firmy se už delší dobu připravují na těžbu břidlicového plynu, přísná regulace a houští byrokratických překážek ale dosud ve využívání britských břidlic brání.

Loni britští geologové odhadli objem zásob zemního plynu v břidlicových horninách jen v jedné oblasti severní Anglie na 37 biliónů metrů krychlových, což by zemi při desetiprocentní výtěžnosti stačilo na pokrytí celé své spotřeby plynu zhruba půl století.

Vrtat do hloubky 300 metrů

"Británie potřebuje více domácích zdrojů energie. Rozvoj břidlic zajistí pracovní místa a podnikatelské příležitosti," řekl náměstek ministerstva energetiky Michael Fallon.

Těžba břidlicových zdrojů plynu a ropy štěpením hlubokých hornin pomocí takzvaného frakování ale v Británii naráží na odpor zelených aktivistů a místních obyvatel,

Využití nových pevninských zdrojů navíc brání těžko prostupná byrokracie a nutnost domluvit se na využití se všemi majiteli půdy. Ti ale na rozdíl od USA a stejně jako jinde v Evropě nerostné zdroje pod svými pozemky nevlastní, takže nemají právo na jejich prodej.

Vláda proto navrhuje umožnit těžařům vrtat do hloubek přes 300 metrů bez povolení vlastníků půdy. Frakování a hluboké horizontální vrtání bez jejich povolení bude možné od hloubky 1,5 kilometrů. Návrh nyní půjde do tříměsíční veřejné debaty.

Reklama

Výběr článků