Hlavní obsah

V 90 letech pociťuju stáří, vysvětlil Buffett své rozhodnutí odstoupit

2:44
2:44

Poslechněte si tento článek

Když legendární americký investor Warren Buffett začátkem května na setkání s akcionáři Berkshire Hathaway nečekaně oznámil, že na konci roku odejde z čela firmy do penze, šokoval celý sál. Ačkoliv v srpnu oslaví už své 95. narozeniny, spousta lidí čekala, že v ředitelském křesle zůstane až do konce života. V rozhovoru pro Wall Street Journal (WSJ) nyní Buffett prozradil okolnosti, za jakých se rozhodl odejít. Jednoduše už pociťoval stáří.

Foto: Nati Harnik, ČTK/AP

Americký investor Warren Buffett

Článek

Buffett podle svých slov nedokáže přesně určit, kdy se rozhodl předat otěže vedení svého konglomerátu Gregu Abelovi. „Nebyl to žádný magický okamžik,“ řekl WSJ.

V posledních letech si ale začal všímat toho, s jakou rychlostí ve srovnání s Abelem pracuje: začal zpomalovat a rozdíl v pracovním tempu čím dál více zesiloval.

„Opravdu jsem nezačal stárnout, z nějakého podivného důvodu, dokud mi nebylo asi 90. Ale když začnete stárnout, stane se to, je to nevratné,“ přiznal v telefonickém rozhovoru, který vedl ze své kanceláře v Omaze.

Občas začal ztrácet rovnováhu a někdy měl potíže vzpomenout si na jméno osoby. Noviny, které pravidelně četl, najednou vypadaly, že by potřebovaly více inkoustu, popsal.

Kontrolu nad Berkshire Buffett převzal v 34 letech na jaře 1965. V průběhu let z firmy vybudoval giganta, který provozuje pojišťovny, veřejné služby a železnici, stejně jako značky pro domácnost od Dairy Queen po Duracell. Masivní akciové portfolio společnosti obsahuje podíly ve společnostech, jako jsou Apple, Coca-Cola nebo American Express.

Na udržování chodu rozlehlého konglomerátu s téměř 400 tisíci zaměstnanců je ale potřeba spousta energie. „Rozdíl v úrovni energie a v tom, kolik toho mohl (Abel) udělat za desetihodinový (pracovní) den ve srovnání s tím, co jsem mohl udělat já za 10 hodin denně, se stával stále dramatičtějším. Byl prostě mnohem efektivnější v dotahování věcí do konce, provádění změn ve vedení tam, kde to bylo potřeba, a pomáhal lidem, kteří někde potřebovali pomoc,“ přiznal Buffett.

Svého 62letého nástupce, který začal u Berkshire pracovat v roce 1999, před sedmi lety povýšil na místopředsedu podniku a pověřil ho vedením všech nepojišťovacích operací Berkshire. V roce 2021 ho pak vybral jako svého budoucího nástupce ve funkci generálního ředitele.

„Bylo by to opravdu nespravedlivé nedat Gregovi tuto práci. Čím více let Berkshire z Grega dostane, tím lépe,“ dodal Buffett s tím, že ho překvapilo, jak dlouho ve funkci generálního ředitele zůstal.

Ve firmě ale hodlá dál pracovat. „Moje zdraví je v pořádku v tom smyslu, že se cítím dobře. Jsem tady v kanceláři a pracuji s lidmi, které mám rád, oni mají docela rádi mě a dobře se tady bavíme. Nebudu sedět doma a dívat se na telenovely. Moje zájmy jsou stále stejné,“ uzavřel.

Výběr článků

Načítám