Hlavní obsah

Úspory na nečekané výdaje? Nemá je až čtvrtina českých rodin

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Celých 24 procent českých domácností si nemůže dovolit novou pračku nebo ledničku, nemá totiž dostatečné finanční rezervy na nečekané výdaje. Nejvíce tím trpí rodiny samoživitelů a párů, které mají děti i z předchozích vztahů. V tom druhém případě nemá finanční rezervy polovina domácností, což může být dáno i tím, že platí výživné na své potomky.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie

Článek

„Alarmující je, že sedm procent rodin nemá vůbec žádné uspořené peníze a žije tak ze dne na den,“ uvedla finanční ředitelka pojišťovny Uniqa Lucie Urválková. Data vycházejí z průzkumu, které pro ni ke čtvrtečnímu Mezinárodnímu dni rodiny provedla agentura NMS.

„Právě finance jsou podle průzkumu nejčastější příčinou hádek v rodinách. V bohatých je naopak zdrojem napětí stres z práce,“ dodala Urválková.

Podle nedávného šetření Českého statistického úřadu vycházejí s příjmy s menšími či většími obtížemi více než dvě pětiny domácností, z toho necelá čtyři procenta dokonce s velkými obtížemi. Pod hranicí chudoby je pak téměř milion lidí.

Podle socioložky Lucie Trlifajové z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je zřejmé, že se zvyšuje chudoba u rodin s dětmi. „Je to znát na využívání potravinových bank nebo na počtech lidí závislých na sociálních dávkách, kterých přibylo,“ sdělila Trlifajová.

Pečovat o blízké je připraveno jen 69 procent lidí

Průzkum se zaměřil i na péči o nemocné příbuzné nebo staré a nemohoucí rodiče. Někoho podobného odkázaného na péči má v širší rodině 26 procent lidí, z toho osm procent přímo u sebe doma.

Drtivou většinu lidí odkázaných na péči přitom tvoří dospělí – až z 86 procent. Nejčastějším důvodem je vysoký věk nebo dlouhodobá nemoc. Nemusí tedy jít nutně o staré lidi, může to být klidně onkologicky nemocná matka v rodině s malými dětmi.

Zajímavým zjištěním v péči o blízké je podle autorů průzkumu nesoulad mezi očekáváními a vlastní ochotou pomoci. Zatímco 79 procent lidí věří, že se o ně jejich blízcí ve stáří postarají, připraveno pečovat o druhé je jen 69 procent respondentů.

Ve čtyřech z pěti rodin se nakonec o staré a nemocné postarají sami, většinou to dopadne na ženy. „Pečují dvakrát častěji než muži, což má negativní dopad třeba i na jejich kariéry,“ konstatoval Prokop Vejda z agentury NMS. V pětině případů u pečujících vlastní kariéra zcela končí.

Pokud se lidé o své blízké nestarají sami, nejčastěji uvádějí, že si na to netroufnou. Až dalším důvodem je práce nebo kariéra.

Bydlení mají podle mladých zajistit rodiče

Stabilní a jisté bydlení postrádá sedm procent rodin. Ztráta střechy nad hlavou přitom častěji hrozí lidem z větších měst.

Zhruba dvě pětiny lidí si pak myslí, že i dospělým dětem by měli bydlení zajistit rodiče. Je zde ale určitý nepoměr. Z lidí pod 35 let se to domnívá 56 procent, z těch starších 55 let pak jen 29 procent.

Starší generace má přitom na vlastní bydlení praktickou i emoční fixaci, když nemovitost vnímá jako součást rodinného odkazu. Pro mladší slouží jen jako investice nebo možnost neplatit nájemné.

Související témata:
Uniqa pojišťovna

Výběr článků

Načítám