Hlavní obsah

ÚOHS na návrh PPF pozastavil tendr na obří ekozakázku

30. 9. 2010, 15:53 – Brno • Aktualizováno 30. 9. 2010, 15:56

Antimonopolní úřad pozastavil miliardovou zakázku na sanaci ekologických škod. Vydal o tom na návrh konsorcia PPF Advisory předběžné opatření. Potvrdil to předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

"Vyhověli jsme konsorciu PPF, které se obávalo, že by ministerstvo financí v zakázce činilo další kroky a otevřelo dataroom, ke kterému by konsorcium nemělo přístup," řekl Rafaj.

Podle něj vydání předběžného opatření nijak nepředjímá rozhodování ÚOHS v otázce, zda bylo vyloučení PPF Advisory z tendru ministerstvem financí správné či nikoliv. "Tuto otázku se budeme snažit vyřešit v nejbližších týdnech," dodal Rafaj.

Antimonopolní úřad se vyloučením konsorcia zabývá od srpna. Z tendru bylo sdružení vyloučeno už podruhé. V prvním případě sdružení antimonopolní úřad loni v říjnu vyhověl a vrátil jej do hry o stomiliardovou zakázku. Ministerstvo financí (MF) sdružení vyloučilo podruhé letos v červenci. V tendru zůstali tři uchazeči.

O vyloučení sdružení PPF ze soutěže rozhodl ještě ministr Eduard Janota. MF obdrželo několik podnětů od uchazečů, kteří upozornili na pochybnosti ohledně kvalifikace sdružení, jimiž se v minulém řízení ÚOHS nezabýval. Ministerstvo postupně prověřilo ve stejných aspektech všechny uchazeče, kteří se kvalifikovali do druhého kola soutěže. Kromě PPF je měli podle MF všichni v pořádku.

PPF před časem uvedlo, že nabídka sdružení splňuje ministerstvem vypsané kvalifikační předpoklady. Odborná komise i poradci MF ČR údajně poskytli ministrovi financí k rozhodování zavádějící a účelově interpretovaná fakta. Firma dále tvrdila, že pokud bude moci nahlédnout do dataroomu veřejné zakázky, následně předloží nabídku, která bude cenově velmi zajímavá.

Nabídky do výběrového řízení na obří ekologickou zakázku mohou firmy podávat do 7. prosince. MF vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže však tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Reklama

Výběr článků