Článek
Čísla v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu maloobchodních tržeb podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
„Proti loňskému březnu se zvýšily tržby za prodej pohonných hmot a nepotravinářského zboží. Prodej prostřednictvím internetu a prodej pohonných hmot přispěly k celkovému růstu maloobchodu nejvíce. Naopak nižší tržby jsme zaznamenali za prodej potravin a u specializovaných prodejen s výrobky pro domácnost,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.
Tržby za pohonné hmoty meziročně vzrostly o deset procent, za nepotravinářské zboží o 5,1 procenta, naopak za potraviny klesly o 0,6 procenta.
Za březen trh očekával meziroční růst o 3,5 procenta, uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků (na konec dubna),“ řekl. Vyšší poptávce po pohonných hmotách podle analytiků nahrálo jejich výrazné zlevnění.
Lidé už nakupují i pro radost
Z obchodů si Češi v březnu podle hlavního ekonoma společnosti Investika Víta Hradila odnesli nejvíce zboží od listopadu 2021. „Návrat českých spotřebitelů do obchodů utěšeně pokračuje, což dokumentuje nejen samotný meziměsíční nárůst celkových tržeb, ale i jeho struktura,“ uvedl. Češi už podle něj neutrácí jen za nezbytné věci, ale kupují i zboží pro radost.
Proti poslednímu čtvrtletí 2024 tržby v letošním prvním čtvrtletí stouply o 0,7 procenta. Šlo o osmý mezičtvrtletní růst v řadě, řekl hlavní analytik Citfin Miroslav Novák.
„Druhou stranou mince nadále zůstávají přetrvávající nejistoty kolem dovozních cel, které by v případě recipročního zavádění na straně evropských zemí negativně pocítili spotřebitelé v Evropě včetně České republiky,“ řekl analytik PwC Dominik Kohut. Ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha poukázal i na zrychlování propouštění v průmyslu.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka jsou Češi v utrácení i přes zlepšující se finanční situaci opatrní.
„Část domácností si tak udržuje poměrně vysoký sklon k úsporám, které ukládají do bank a do investic,“ míní. Meziroční růst maloobchodních tržeb bude podle něj nadále na úrovni tří až čtyř procent. „Toto tempo nemusí vyvolat ani zvýšenou poptávkovou inflaci, protože ta se bude realizovat spíše ve službách,“ doplnil.
Rostou i služby
Ve službách se v letošním prvním čtvrtletí tržby meziročně zvýšily o tři procenta, rostly tak páté čtvrtletí za sebou. K růstu v období od ledna do konce března letošního roku přispěla všechna hlavní odvětví s výjimkou ubytování, stravování a pohostinství, kde tržby klesly.
V mezikvartálním srovnání se tržby ve službách ve sledovaném období po očištění o sezonní vlivy zvýšily reálně o 1,7 procenta. I v tomto případě růst zaznamenala všechna odvětví kromě ubytování, stravování a pohostinství.