Hlavní obsah

Trumpova politika sbližuje Británii s EU. Chystá se hlubší spolupráce

2:50
2:50

Poslechněte si tento článek

Velká Británie a Evropská unie připravují nové „strategické partnerství“, které by mělo posílit vzájemný obchod či sjednotit podporu Ukrajině. Posilování vzájemných vztahů mezi Spojeným královstvím a EU přichází v turbulentní době, kdy americký prezident Donald Trump svou politikou transatlantické vztahy podkopává.

Foto: Toby Melville, ČTK/AP

Britský premiér Keir Starmer (vpravo) vítá předsedkyni EK Ursulu von der Leyenovou na dubnovém energetickém summitu v Londýně.

Článek

Třístránková „geopolitická preambule“ navržená Londýnem signalizuje ochotu Britů prohloubit vztahy s EU. Přichází uprostřed rostoucího tlaku na britského premiéra Keira Starmera, aby se přiklonil ke starému kontinentu a odvrátil se od Trumpovy administrativy, uvedl server Euractiv, který má připravovaný dokument k dispozici.

Starmer už v polovině dubna slíbil, že vztahy mezi jeho zemí a EU „resetuje“. S blokem 27 zemí by rád uzavřel například dohodu, jež by mohla britským firmám v obranném sektoru zajistit přístup k programům EU na podporu zbrojení.

V podobném duchu se později vyjádřila také britská ministryně financí Rachel Reevesová, která Bruselu vzkázala, že obchodní vztahy s EU jsou pro Londýn důležitější než ty se Spojenými státy.

Dokument, jehož podoba se finalizuje před summitem Spojeného království a EU, jenž se uskuteční 19. května, představí vizi „strategického partnerství“ založeného na „bezpečnosti a prosperitě všech lidí ve Spojeném království a EU“, píše se v návrhu společného prohlášení.

V dokumentu se často opakuje závazek obou stran k volnému a otevřenému obchodu a mezinárodnímu rozvoji, přičemž multilateralismus je označován za „životně důležitý“. To je pravý opak vůči principům, jež hlásá Trumpova administrativa. Ta místo volného obchodu razí protekcionismus založený na dovozních clech.

EU a Spojené království v dokumentu také znovu potvrzují svou „podporu nezávislosti, suverenity a územní celistvosti Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic“, což je také v přímém rozporu s plánem zprostředkovaným Spojenými státy, která počítá s předáním ukrajinského Krymu Rusku.

Mezi priority budoucích vztahů patří rovněž spolupráce při využívání zmrazených ruských aktiv na podporu Ukrajiny a v oblasti nelegální migrace. V neposlední řadě pak má být na summitu přijat další dokument, který nastiňuje oblasti pro budoucí jednání spolu s ústředním textem o paktu o obraně a bezpečnosti, dodal Euractiv.

Výběr článků

Načítám