Článek
„Podmínky v Evropě nejsou ideální, jsou ale stabilní,“ uvedl pro agenturu Reuters Peter Roessner, výkonný ředitel společnosti H2Apex. „Investoři ve vodíkovém sektoru se nyní více zaměřují na evropský trh kvůli nejistotě plánování v USA,“ popsal.
Trend je viditelný i v jiných sektorech a projevuje se přílivem peněz do evropských akciových fondů. Podle dat společnosti LSEG’s Lipper Funds do nich letos přiteklo přes 100 miliard dolarů, v přepočtu asi 2,1 bilionu korun. Meziročně je to třikrát více.
Naopak odliv peněz z amerických fondů zrychlil na 87 miliard dolarů, přibližně 1,8 bilionu korun. Oproti loňsku je to zhruba dvojnásobek.
Investory na Evropě lákají i cíle, které si unijní státy vytyčily pro následující roky. Zahrnují hlavně potřebu investic do infrastruktury a obrany.
Stvrzení těchto závazků přinesl i summit NATO v posledním červnovém týdnu v Haagu. Členské země Severoatlantické aliance se na něm dohodly, že do roku 2035 zvýší obranné výdaje na pět procent HDP. Přímo do ozbrojených sil má jít 3,5 procenta HDP, zbylá 1,5 procenta pak do budování infrastruktury nebo kybernetické bezpečnosti.
Trumpova nepředvídatelnost
Obrat pozornosti k Evropě je spojený s blížícím se koncem lhůty, kterou Trump stanovil pro jednání o obchodních dohodách. Pokud nebude dohoda na stole 9. července, zavedou Spojené státy vůči EU dovozní cla ve výši 50 procent.
Investory znejistil i Trumpův nepředvídatelný politický styl. Dosud v USA oceňovali stabilní prostředí velmi přátelské ke kapitálovému trhu. To se ale mění. Americký prezident ze dne na den zavádí pravidla, která následně upravuje, pozastavuje nebo mu je ruší soudy. Firmy a investoři tak netuší, na co se mohou spolehnout.
„Dochází k politickým intervencím a také k pokusům jít za hranu pravomocí,“ řekl Christoph Witzke z investičního fondu Deka, který patří k nejdůležitějším v Německu.
Velká očekávání
Právě Německo, největší ekonomika Evropské unie, z rostoucího přílivu peněz do Evropy těží nejvíce. Přímé zahraniční investice se podle dat německé centrální banky za první čtyři měsíce letošního roku zdvojnásobily na 46 miliard eur, tedy 1,2 bilionu korun. Jde o nejvyšší číslo od roku 2022.
Část investorů upozorňuje, že nynější nadšení pro přesun peněz do Evropy vytváří na unijní země tlak, aby jednaly rychleji než dosud. Požadují, aby EU vytvářela pro byznys příznivější regulace a plnila své výdajové závazky.
Pokud tomu Evropané nedostojí, může se přízeň investorů zase rychle obrátit. „Mělo by to být varováním i pobídkou k tomu využít současný zájem a důsledně zavádět plánovanou agendu,“ řekl Stefan Wintels, šéf německé investiční a rozvojové banky KfW.