Hlavní obsah

Trest za pomalost. Trump zvýší cla Jižní Koreji

Celní válka amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračuje. V pondělí oznámil, že Jižní Korea nesplnila obchodní dohodu, a proto ani on nedodrží to, na co si se Soulem „plácl“. Místo původně domluvených 15 procent se rozhodl zvýšit cla na zboží z Jižní Koreje na 25 procent.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Jihokorejský zákonodárný sbor neplní svou dohodu se Spojenými státy. Prezident Lee (Lee Jae‑myung) a já jsme 30. července 2025 dosáhli dohody a potvrdili jsme si podmínky, když jsem byl v Koreji 29. října 2025. Proč ji korejský zákonodárný sbor neschválil?“ napsal Trump na síti Truth Social.

A pokračoval tím, že se proto rozhodl zvýšit cla na automobily, dřevo, farmaceutické výrobky a všechny ostatní reciproční tarify z 15 procent na 25 procent.

Podle serveru stanice CNN reagovala v úterý na Trumpovo prohlášení mluvčí prezidentské kanceláře, Kang Yoo-jung, podle které Soul hodlá „reagovat klidně“ a vyjádřit „ochotu splnit celní dohodu s USA.“

Jižní Korea navíc tvrdí, že zatím nebyla o Trumpově rozhodnutí oficiálně informována. Jihokorejský ministr průmyslu Kim Čong-kwan, který se momentálně nachází v Kanadě, prý navštíví Washington co nejdříve.

Server stanice BBC připomíná, že Soul a Washington dosáhly loni v říjnu dohody, která zahrnovala závazek Jižní Koreje investovat 350 miliard dolarů (7,1 bilionu korun) do USA, z nichž část měla jít na stavbu lodí.

Následující měsíc se obě země dohodly, že USA sníží cla na některé produkty, jakmile Jižní Korea zahájí proces schvalování dohody. Dohoda byla předložena Národnímu shromáždění Jižní Koreje 26. listopadu a v současnosti je přezkoumávána. Podle tamních médií by měla být schválena v únoru.

Jižní Korea je jedním z hlavních zdrojů zahraničního zboží ve Spojených státech, přičemž v roce 2024 do země přepravila zboží v hodnotě 132 miliard dolarů (2,7 bilionů korun), podle údajů ministerstva obchodu. Mezi hlavní exporty do USA patří automobily a autodíly, stejně jako polovodiče a elektronika. Právě tohle zboží je kvůli clům asi nejvíc ohroženo.

Výběr článků

Načítám