Hlavní obsah

Velká část domácností si za dálkové teplo příští rok připlatí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Velká část tuzemských domácností, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí až stovky korun měsíčně, uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Zdražovat budou především uhelné teplárny, které navýší ceny i o desítky procent.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto

Článek

Uhelné teplárny mají na dodávkách tepla do domácností a dalších subjektů s výjimkou průmyslu zhruba 50procentní podíl. U tepla z plynu je podíl kolem 30 procent a zbývajících 20 procent tvoří biomasa a ostatní zdroje.

Zdražování bude napříč republikou různé. Uhelné elektrárny podle Hájka zvednou ceny v rozmezí od šesti až téměř do 30 procent.

„Ty nejvyšší nárůsty jsou tam, kde teplárny loni ani letos ještě nepromítly do cen plně své zvýšené náklady a pokryly je z vysokých cen elektřiny a úspor. Teplárny většinou vyrábějí elektřinu i teplo, takže měly možnost částečně pokrýt nárůst z cen elektřiny. Jenže cena silové elektřiny výrazně klesla, což je sice dobrá zpráva pro spotřebitele, ale současně to snižuje možnost stabilizovat ceny tepla z tepláren,“ vysvětlil Hájek.

Ceny u tepláren s nejvyšším zdražením ale podle něj nepřekročí cenový průměr ze začátku letošního roku.

Horkovod z Temelína snižuje ceny tepla, Českobudějovičtí si připlatí jen mírně

Ekonomika

Zdražovat nejspíš budou i tzv. biokotelny a další zdroje, které využívají většinově ostatní paliva mimo uhlí a zemní plyn. Jejich ceny by měly podle sdružení stoupnout zpravidla do úrovně inflace, která by podle předpovědi České národní banky pro letošní rok měla být na úrovni 10,8 procenta.

Složitější je situace u plynových tepláren. Ty podle sdružení původně v reakci na pokles cen plynu na trhu plánovaly postupné zlevňování, některé s tím začaly už letos. Po navýšení regulované ceny za distribuci plynu o více než 40 procent však nejspíš z těchto plánů sejde. U většiny tepláren na plyn se tak nyní očekává nárůst ceny tepla pro konečné zákazníky o zvýšenou DPH, která v příštím roce vzroste o dvě procenta. U části naopak může nastat lehký pokles cen.

„Většina plynových tepláren by však v porovnání s cenou ze začátku letošní roku měla mít nižší cenu. Budou však i výjimky v případě tepláren, které měly cenu plynu dlouhodobě zafixovanou a fixace jim končí na konci letošního roku,“ upozornil Hájek. Podle něj lze navíc očekávat, že vzhledem k prudkým výkyvům na trhu s plynem budou i v příštím roce existovat výrazné rozdíly v pohybu cen tepla vyrobeného z plynu.

Do cen tepla se podle sdružení promítlo několik faktorů. Vedle zvýšení DPH jde především o navýšení regulovaných cen energií, zrušení státních dotací za 17 miliard korun nebo růst cen emisních povolenek v první polovině roku. V té druhé jdou ale naopak jejich ceny dolů.

Spotřeba tepla z centrálních tepláren v Česku loni klesla meziročně o 12 procent. Celkem se spotřebovalo 74 petajoulů (PJ) tepla, což je nejméně za posledních šest let.

Anketa

Čím doma topíte?
Plynem.
18,3 %
Elektřinou.
6,5 %
Dálkovým vytápěním.
68,2 %
Jiným zdrojem.
7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 459 čtenářů.

Na Karlovarsku zdraží až o čtvrtinu

O tom, že domácnostem v příštím roce teplo zdraží, informovaly už v posledních týdnech některé teplárenské společnosti. Začátkem prosince oznámily zdražení Elektrárny Opatovice, které dodávají teplo desetitisícům domácností na Pardubicku, Chrudimsku a Hradecku. Běžná domácnost si měsíčně připlatí 355 korun.

Pražská teplárenská tento týden uvedla, že ceny zvýší o šest procent, protože firmě vzrostly náklady na distribuci. Mnohem výraznější zdražení pak oznámila společnost Sokolovská uhelná na Karlovarsku. Domácnosti si tam připlatí o 20 až 25 procent více.

Pražská teplárenská zdraží o šest procent

Ekonomika

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám