Hlavní obsah

Tak odkud tedy jsou? Etikety u jablka v Penny Marketu uváděly dvě země původu

2:53
2:53

Poslechněte si tento článek

Jablko údajně od maďarského pěstitele bylo ve skutečnosti z Polska. V Penny Marketu se objevily etikety, z nichž zákazník nepozná pravý původ. Podle zástupců ovocnářů měl prodejce s nejednoznačným označením původu problémy už dříve. Chyba mimo jiné ilustruje, jak levná jablka zbytečně cestují po Evropě.

Foto: Agrární komora

Na cenovce byla informace o původu odlišná od té na přepravce.

Článek

„Další absurdní příklad, proč je nutné zastavit klamání spotřebitelů. Kde je tedy pravda?“ komentovala záležitost na Facebooku Agrární komora ČR.

Na případ upozornila Ovocnářská unie ČR, která ukázala právě na Penny Market. Zatímco cenovka u jablek nabízených minulý měsíc v jedné z pražských prodejen hlásila zemi původu Polsko, na přepravce se skvěla informace o Maďarsku.

„V tomto případě došlo k pochybení na straně dodavatele, který na přepravce uvedl jako zemi pěstitele Maďarsko, ačkoli jablka pocházela z Polska,“ sdělila Novinkám mediální zástupkyně Penny Marketu Martina Dvořáková.

„Skutečnost je taková, že dodavatelská firma sídlí v Maďarsku, ale samotná jablka byla vypěstována v Polsku. Situaci jsme s dodavatelem ihned řešili, aby se podobné nedorozumění v budoucnu neopakovalo,“ dodala.

Prodejce by přirozeně měl zkontrolovat, zda si etikety neprotiřečí, což se v tomto případě nestalo.

„Pokud by byla jablka vypěstována v Maďarsku, je zemí původu Maďarsko, a ne Polsko, jak je uvedeno na cedulce s cenou. Pro stoprocentní jistotu by ale bylo potřeba zkontrolovat průvodní doklady zboží,“ řekl Novinkám mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Případným stěžovatelům doporučil obrátit se na dozorový orgán, v tomto případě Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která vždy musí provést kontrolu na místě. Samotná fotografie v dnešní době jako důkaz nestačí, protože je teoreticky možné ji upravovat.

Převážení po Evropě

Prodejce má povinnost uvádět zemi původu. Přidávat popis dodavatele či pěstitele ale zákon nepožaduje. V daném případě byla tudíž informace navíc a pro spotřebitele matoucí. Ve skutečnosti totiž byla jablka skutečně z Polska.

Anketa

Nakupujete jablka v supermarketech?
Ano a zajímá mě země původu
58,1 %
Ano, ale země původu mě nezajímá
24,4 %
Ne
17,5 %
Celkem hlasovalo 1491 čtenářů.

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka má Penny Market s nejednoznačným značením dlouhodobě potíže. „Upozorňoval jsem na to před dvěma lety a nic se nezměnilo. Zřejmě se provádí minimum kontrol a žádné postihy,“ řekl Ludvík Novinkám.

Řetězce podle něj běžně fungují tak, že nakupují třeba polská jablka od firem z velkoskladů v Maďarsku, Německu či na Slovensku, podle toho, kdo z obchodníků nabídne nejlepší ceny do akcí. „Mají to dobře spočítané,“ odpověděl Ludvík na otázku, zda se to vyplatí i přes vyšší náklady na dopravu.

Putování zboží tam a zpět po Evropě se neděje pouze u jablek. Není to zrovna ekologické, ale je to realita byznysu. Do Česka se ovšem dovážejí také některé odrůdy jablek pěstované v Maďarsku.

„V případě Penny Marketu bych přitom očekával, že potraviny jako jablka budou původem česká, když v reklamně slýcháme jejich heslo, ať nakupujeme hezky česky,“ glosoval Ludvík.

Související témata:

Výběr článků

Načítám