Článek
Opatření vydal soud na podnět francouzské společnosti EDF, která v tendru na výstavbu nových jaderných bloků neuspěla. Vyhrála jej korejská firma KHNP. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.
Krajský soud podle firmy nedostatečně zvážil veřejný zájem na budoucím zajištění dostatku elektřiny v zemi, který je s celou dukovanskou zakázkou spojený. „Naše zájmy, občanů ČR i akcionářů jsou tím poškozeny,“ řekl Závodský.
Firma je tak přesvědčena, že soud v úterý nerozhodl správně a Nejvyšší správní soud, ke kterému podá kasační stížnost, rozhodne v její prospěch v co nejrychlejším termínu. Stížnost musí podle správních lhůt podat do dvou týdnů, podle zástupců firmy by se tak mělo stát zřejmě během příštího týdne. Jak dlouho bude rozhodování NSS o stížnosti trvat, ale zatím není zřejmé.
Závodský zároveň zopakoval úterní výzvu společnosti k EDF, v níž francouzskou firmu vybídl ke zveřejnění její nabídky na stavbu jaderných bloků v Dukovanech. Trvá na tom, že vybraná nabídka korejské KHNP byla ve všech ohledech lepší. Zároveň také varoval, že v případě, že soud vyhodnotí žalobu Francouzů jako bezdůvodnou, bude česká firma vymáhat po EDF škodu. Francouzská firma to nekomentovala.
Škoda může jít do stamilionů
Výše škod způsobených odkladem dohody k Dukovanům závisí na době zpoždění, doplnil šéf ČEZ Daniel Beneš. Při zdržení několika měsíců půjde o stovky milionů Kč. Kontrakt s EDF by podle něj ČEZ nikdy nepodepsal, nabídka vítězné korejské KHNP podle něj byla výrazně lepší.
Nejvyšší správní soud by mohl rozhodnutí krajského soudu zrušit a vrátit, případně i sám ve věci rozhodnout.
Elektrárna Dukovany II současně hrozí EDF protižalobou. „Pokud se definitivně prokáže, že žaloba je nedůvodná, v což pevně věříme, jsme připraveni důsledně vymáhat škodu a chránit hodnotu pro naše akcionáře tak, aby nebyla žádnými šikanózními žalobami bezdůvodně snižována,“ řekl již v úterý Novinkám mluvčí Ladislav Kříž.
Brněnský soud rozhodl na návrh EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. Společnost EDU II, kterou z 80 procent vlastní stát a z 20 procent společnost ČEZ, plánovala podpis smlouvy na dnešek. Úterní opatření soudu tak podpis dohody odkládá. O žalobě EDF zatím soud ale nerozhodl.