Hlavní obsah

Stavebnictví zpomalilo růst, váznou dokončovací práce

Stavební výroba v Česku loni v listopadu zpomalila meziroční růst na dvě procenta z říjnových 3,7 procenta. Meziměsíčně zůstala na stejné úrovni. Pozemní stavitelství, což je výstavba bytových i nebytových budov, se meziročně zvýšilo o 5,1 procenta. Ukázala to nová data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Naopak inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o čtyři procenta kleslo.

„Listopadové stavební výkony byly velmi podobné těm říjnovým a stavební produkce dále meziročně rostla díky pozemnímu stavitelství. Inženýrské stavby klesly, ale srovnávací základna byla podstatně výš než v případě těch pozemních. Oba segmenty se udržely na úrovni minulého měsíce,” uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 propad. Od dubna 2020 vytrvale oslabovala a až od loňského května opět meziročně posiluje.

V nabídce přibývá rozestavěných domů

Finance

Loni v listopadu vydaly stavební úřady 7442 stavebních povolení, což je meziročně o 2,5 procenta víc. Orientační hodnota těchto staveb vzrostla o 41,1 procenta na 52,1 miliardy korun.

Klesá počet dokončených staveb

Počet zahájených bytů v listopadu meziročně vzrostl o 14,7 procenta na 3202 bytů. Naopak množství dokončených bytů meziročně kleslo o 10,7 procenta na 3342 bytů. V rodinných domech to bylo o 5,7 procenta méně, v bytových domech se počet dokončených bytů snížil o 35,5 procenta.

„Zatímco je zahajování bytové výstavby na vzestupu, dokončovací práce váznou,” podotkla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Podle ní je v případě bytových domů pokles ovlivněn vysokou srovnávací základnou. Dokončování rodinných domů se po nadějném říjnu vrátilo do červených čísel, důvodem by mohl být nedostatek stavebních kapacit a růst cen stavebních materiálů, dodala.

Úbytek zaměstnanců

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se loni v listopadu meziročně snížil o 0,6 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda oproti listopadu 2020 meziročně vzrostla o 7,8 procenta.

Hlavním problémem ve stavebnictví jsou podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka rostoucí ceny, a to jak u stavebního materiálu, tak i v samotné práci. „Vzniká tak tlak na růst cen nových nemovitostí. To v kombinaci se zdražováním hypotečních úvěrů může vést ke snížení zájmu lidí o koupě nových nemovitostí,“ řekl Křeček.

Stavebnictví podle něj trpí i nedostatkem pracovní síly, nabádá tak k náboru dělníků ze zahraničí. „Do budoucna je vhodné podpořit vydávání pracovních víz pro lidi z kulturně příbuzných zemí, která by se prodlužovala pouze v případě spokojenosti zaměstnavatelů,” navrhl.

Reklama

Výběr článků

Načítám