Hlavní obsah

Státy EU podpořily zavedení eura v Chorvatsku od ledna příštího roku

17. 6. 2022, 18:09

Státy Evropské unie dnes jednomyslně podpořily zavedení eura v Chorvatsku, které začátkem června schválila Evropská komise. Ministři členských zemí odsouhlasili zprávu, podle níž Záhřeb plní všechna kritéria pro přijetí společné měny.

Foto: Reddit

Kuna na eurominci

Článek

Definitivně potvrdit možnost využívat euro by Chorvatsku měla první ministerská rada za českého předsednictví v červenci. Balkánská země poté bude moci jako dvacátý stát eurozóny začít společnou měnu používat od ledna příštího roku.

„Je to skvělá zpráva. Je to uznání velkého úsilí, které Chorvatsko vynaložilo,“ prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire, jehož země za dva týdny předá unijní předsednictví Česku.

Sbohem, kuny. V Chorvatsku se bude platit eurem

Záhřeb splnil všechna čtyři kritéria, které Brusel při posuzování připravenosti na přijetí společné měny používá. Týkají se stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu.

Od září dvojí ceny

Chorvatsko se již od září chystá začít uvádět ceny jak v dosavadních kunách, tak v eurech. Oběma měnami by mělo jít platit ještě celý příští rok, než zůstane jen ta evropská.

Unijní země ještě musí formálně povolit samotné využívání společné měny poté, co k němu dá příští týden svolení summit lídrů v Bruselu.

Spor o ukradenou kunu skončil, Chorvatsko představilo nový návrh eurové mince

„Za české předsednictví jsem ministerským kolegům potvrdil, že zařadíme bod týkající se přijetí eura Chorvatskem na červencové jednání rady Ecofin, tak jak jsem před měsícem v Bruselu slíbil chorvatskému ministrovi financí,“ prohlásil český ministr Zbyněk Stanjura, který v pátek od Le Maira přebral vedení ministerských zasedání na příštího půl roku.

Českými prioritami budou zejména pokračování debaty o reformě rozpočtových pravidel unie a podpora zdravých a udržitelných veřejných financí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků