Článek
Ostatním, kteří oba poplatky veřejnoprávním médiím již platí, se už v květnu poplatky zvyšují pro Českou televizi o 15 korun na 150 Kč měsíčně za domácnost a pro Český rozhlas o deset korun na 55 Kč za měsíc.
V součtu tak domácnosti za obě média zaplatí měsíčně 205 korun, tudíž 2460 Kč za rok. Což je nepříjemná zpráva hlavně pro ty, kdo tuto povinnost dosud neměli.
Za celou domácnost se bude dál platit pouze jeden poplatek, a to bez ohledu na počet zařízení, členů domácnosti a počtu využívaných nemovitostí. Platí se třeba i za mobil v držení, kdy jeho provoz hradí například zaměstnavatel.
Lidé, kterým nová povinnost vznikla, se musí už v květnu přihlásit do evidence poplatníka. „V případě, že domácnost dosud televizní poplatek neplatila, ale nyní jí povinnost vzniká, například vlastnictvím mobilního telefonu nebo počítače, je potřeba se k platbě přihlásit v průběhu května. Televizní poplatek pak domácnost platí od dalšího měsíce, tedy od 1. června,“ sdělil Novinkám mluvčí České televize Radek Konečný.
Jde to online i poštou
V případě, že poplatník na výzvu České televize k přihlášení k poplatku nereaguje, může ho ČT podle zákona sama zaevidovat jako plátce. „Současně může být za nesplnění zákonné povinnosti uložena přirážka k televiznímu poplatku,“ upozornil Konečný.
Přihlášení k platbě televizního poplatku je možné provést online na webu tvpoplatky.cz. „Jedná se o nejsnazší způsob přihlášení,“ podotkl mluvčí.
Přihlášku ale podle něj také lze stáhnout, vyplnit a zaslat e-mailem na adresu poplatky@ceskatelevize.cz, datovou schránkou na ID y7rjeuf nebo poštou na adresu Česká televize: Televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.
„V případě platby prostřednictvím SIPO je možné se přihlásit na pobočkách České pošty,“ dodal mluvčí.
Podobně se lze pak přihlásit i kvůli rozhlasu, nejjednodušší cesta je přes webovou stránku poplatek.rozhlas.cz.
Na platby budou upozorňovat
Česká televize podle Konečného spouští od začátku května k nové povinnosti a postupu registrace k placení poplatku rozsáhlou informační kampaň. Současně bude ČT aktivně oslovovat dosud nepřihlášené domácnosti. Využije k tomu zejména seznamy odběrných míst elektřiny.
„Pokud konkrétní odběratel není evidován jako plátce televizního poplatku, zašle mu Česká televize výzvu k registraci. Domácnost bude mít možnost buď se přihlásit k placení, nebo čestným prohlášením doložit, že nevlastní zařízení schopné reprodukce televizního vysílání, tedy televizi, počítač, tablet či mobilní telefon,“ informoval mluvčí.
Pokud poplatník opomene navýšit v květnu svou pravidelnou platbu a vznikne tak dluh, televize ho na to upozorní. „Upozornění bude probíhat postupně: nejprve e-mailem, následně datovou zprávou a v případě potřeby i doporučeným dopisem. Cílem je, aby měl poplatník dostatek prostoru k nápravě a mohl dlužnou částku uhradit včas,“ doplnil mluvčí s tím, že poplatek je vždy splatný k 15. dni daného měsíce.
Už za květen je tak třeba uhradit novou výši poplatků. V případě úhrady přes SIPO se změna provede automaticky, ale ti, kdo je platí bankovním převodem, si musí upravit trvalý příkaz.
Osvobozeni jsou chudší lidé i malé firmy
Zdražení se týká 3,3 milionu už platících domácností. Senioři s tlačítkovými telefony podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) dál poplatky platit nebudou.
Lidé nemusí hradit poplatky ani ze zdravotních důvodů, když jsou úplně nebo prakticky slepí nebo hluší a žijí osaměle. O osvobození ovšem musí veřejnoprávní médium požádat a k formuláři musí připojit kopie průkazu ZTP nebo ZTP/P.
Stejně tak jsou od poplatků osvobozeni lidé, kteří žijí sami a jejich příjem nepřesahuje 2,15násobek životního minima. Čestným prohlášením to však musí dokládat vždy po šesti měsících.
Poplatky se pak netýkají ani cizinců, kteří nemají trvalý nebo dlouhodobý pobyt na území České republiky a žijí buď sami, nebo v domácnosti s dalšími cizinci bez trvalého či dlouhodobého pobytu.
Změnu přináší novela, kterou letos schválil parlament. Vláda zvýšení poplatků zdůvodnila tím, že nebyly dlouho valorizovány – v případě televize od roku 2008, u rozhlasu od roku 2005. Současně ale vláda placení zprostila malé firmy s méně než 25 zaměstnanci. „To znamená, že 260 tisíc nynějších poplatníků bude osvobozeno od poplatku,“ podotkl Baxa.
Podnikatelé a firmy budou mít dva měsíce čas na to, aby se novým pravidlům přizpůsobili. Do té doby budou hradit rozhlasový a televizní poplatek jako dosud. Nejpozději do konce června ovšem musí televizi a rozhlasu oznámit počet zaměstnanců, případně aut, a od července začít platit novou výši poplatku. Nahlásit je nutné i to, že se na ně povinnost placení poplatku už nevztahuje.
Zvýšení poplatků má podle vyjádření šéfů České televize a Českého rozhlasu zajistit stabilní a předvídatelné financování veřejnoprávních médií. Podle Baxy by tak mohlo přibýt 600 tisíc poplatníků.
Nárůst poplatků má zvednout příjmy televize až o 860 milionů Kč ročně, příjmy rozhlasu zhruba o 230 milionů.
Česká televize loni hospodařila s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas s 2,39 miliardy Kč. Poplatky u obou veřejnoprávních institucí tvoří většinu příjmů.
Jinde se spíš ruší
Poplatky za veřejnoprávní média se platí už jen v deseti zemích Evropské unie, upozornila ČTK. Ve většině z nich jsou úhrady za obě média spojené. Nejvyšší poplatky posílají lidé v Německu a Rakousku, naopak nejméně v Portugalsku a Řecku. Průměrná částka placená v EU je 9,70 eura, tedy zhruba 241 Kč měsíčně.
Od roku 2009 zrušilo poplatky za veřejnoprávní média devět států: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Maďarsko, Malta, Rumunsko, Slovensko a Švédsko. Vesměs je nahradila přímá platba ze státního rozpočtu, například ve Skandinávii je navázaná na vybranou daň z příjmu.