Hlavní obsah

Španělsko sníží DPH na plyn z 21 na pět procent

1. 9. 2022, 11:35

Španělsko od října sníží daň z přidané hodnoty (DPH) na plyn z dosavadních 21 na pět procent. Premiér Pedro Sánchez ve čtvrtek řekl, že vláda chce tímto způsobem pomoci domácnostem s drahými energiemi. Za poslední rok už vláda v Madridu dvakrát snížila DPH na elektřinu.

Foto: Lee Smith, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Aby měli naši občané nižší účty za vytápění,“ řekl Sánchez v rozhovoru v rozhlasové stanici Cadena SER, když zdůvodňoval rozhodnutí své vlády snížit i DPH na plyn. Vláda se podle něj snaží „spravedlivě rozdělit náklady na válku“ na Ukrajině.

Ceny energií se začaly citelněji zvyšovat už loni, plyn pro evropský trh se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku prodával zhruba za 28 eur za megawatthodinu (MWh), zatímco nyní se pohybuje kolem 230 eur/MWh.

Už před loňskými Vánocemi se ale jeho cena prudce zvýšila a dostala se ke 130 eurům, než se v lednu vrátila pod 65 eur. Podle části analytiků to byla reakce na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení.

Španělsko navrhne, aby zastropování plynu pro výrobu elektřiny převzala celá EU

Ekonomika

Situace na trzích s energiemi se zhoršila po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, začátkem března se tak cena plynu v TTF dostala přechodně až ke 345 eurům za MWh, ale ještě týž den se vrátila zpět pod 200 eur/MWh.

Cena plynu v TTF je pro ceny suroviny v Evropě určující, zatímco Rusko je významným dodavatelem plynu do Evropské unie.

Spotřeba oproti loňsku narostla

Španělsko a další členské země EU se dohodly, že spotřebu plynu sníží o sedm procent. Spotřeba plynu ve Španělsku je ale zatím letos ve srovnání s loňskem vyšší, uvedla agentura Reuters.

Vlny veder způsobily, že poptávka po elektřině se několikrát skokově zvýšila kvůli vyššímu využití klimatizace, kvůli vedru se ale zároveň snížila hladina vodních toků, takže výsledkem byla nižší produkce vodních elektráren.

Ty jsou ve Španělsku významným zdrojem při výrobě elektřiny.

Trh s energiemi v Evropě zamrzl a musíme ho opravit, řekl Síkela

Ekonomika

Český ministr průmyslu Jozef Síkela ve středu řekl, že vládě navrhne zvýšit letošní pomoc domácnostem s cenami energií. Chce se zaměřit hlavně na zranitelné zákazníky, podrobnosti návrhu ale zatím nepředstavil.

Reklama

Výběr článků