Hlavní obsah

Slabší kurz koruny je předmětem debat bankéřů, tvrdí Singer

9. 3. 2014, 13:42 – Praha
Právo, ČTK, Stanislav Ptáčník

Slabší kurz koruny je aktuálně v České národní bance předmětem debat bankéřů, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize guvernér ČNB Miroslav Singer.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Guvernér ČNB Miroslav Singer byl hostem diskuzního pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Článek

„Slabší kurz domácí měny je realitou, ČNB intervence již přes čtvrt roku neprovádí. Bankéři debatují o tom, jak závazek držet kurz koruny nad úrovní 27 Kč/EUR ukončit,” dodal guvernér.

Podle něj již nyní začínají přicházet údaje o tom, jak devizové intervence začínají působit na českou ekonomiku. „Detail uvidíme teprve v průběhu letošního roku," řekl guvernér.

Guvernér ČNB se neobává se ani skokového růstu hodnoty koruny po ukončení závazku vedoucího k oslabení měny. ČNB je podle něj připravena bránit prudkým a rychlým pohybům koruny, například i tomu, aby se kurz vrátil na úroveň před intervencí a opět hrozila deflace či „podstřelení inflačního cíle“, což byly zřejmě hlavní důvody listopadového zásahu ČNB.

Singer zopakoval, že česká ekonomika by se bez intervencí dostala do deflace. Už lednová čísla podle něj ukázala, že to byl správný krok. Potvrdil se rovněž předpoklad centrální banky, že ekonomika zažije oživení. To potvrdily i nejnovější údaje Českého statistického úřadu o hrubém domácím produktu.

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle zveřejněného zpřesněného odhadu ČSÚ mezičtvrtletně stoupla o 1,9 procenta a meziročně o 1,3 procenta.

Reklama

Výběr článků