Hlavní obsah

Školáci ve Španělsku budou muset platit i za obědy, které si přinesou z domova

9. 8. 2012, 7:26 – Madrid

Až tři eura (75 korun) za den budou muset od nového školního roku zaplatit rodiče ve Španělsku, jejichž děti si do školy nosí z domova oběd v krabičce. Podle internetového vydání deníku The Daily Telegraph to úřady v zemi sužované krizí zdůvodňují tím, že je třeba zaplatit za údržbu jídelen a dozor. Podle rodičů je to barbarské.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Dříve španělské děti obvykle jídávaly ve škole teplé obědy, přičemž jeden jejich rodiče vyšel na asi 4,5 eura. Nicméně během krize, kdy je čtvrtina Španělů bez práce, se mnoho lidí snaží šetřit a obědy připravují doma dětem do krabičky.

Žáci z nízkopříjmových rodin měli nárok na příspěvky na jídlo ve škole, ale v důsledku úsporných opatření je úřady seškrtaly, a navíc zavádějí poplatky za přinesené obědy. V Katalánsku konzumace vlastního oběda bude stát až tři eura denně, úřady v oblasti Valencie zvažují, že to bude 1,45 eura. V madridské oblasti je na jednotlivých školách, zda "krabičkovné" zavedou.

Rodičovské organizace se proti této nepříjemné novince bouří a poukazují na to, že nejsilněji zasáhne lidi nejvíce postižené krizí. Obávají se, že rodiče, kteří mají hluboko do kapsy, budou dětem dávat vydatné snídaně a pak budou muset vydržet až do večeře. "Jde o barbarské opatření," prohlásil Jesús María Sánchez, ředitel španělské konfederace sdružení rodičů.

Školy ve Španělsku podle The Telegraph na prodeji jídel vydělávají. Tyto peníze používají na pokrytí nákladů, na které jim nestačí rozpočet na vzdělávání. Jejich příjmy se ale výrazně snížily kvůli tomu, že si žáci začali nosit jídlo z domova.

Reklama

Související témata:

Výběr článků