Článek
„Letošní sklizeň základních obilovin bude podle předpokladů zemědělců znovu podprůměrná, podobně jako v loňském roce. Žně však teprve začínají a odhady se mohou v průběhu sklizně ještě měnit. Výslednou úrodu ovlivní i další vývoj počasí,“ řekla Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.
Dodala, že Česká republika je v produkci základních obilovin soběstačná a část úrody tradičně směřuje na export.
Základních obilovin, do nichž se nepočítá kukuřice na zrno, se podle ČSÚ letos sklidí 6,82 milionu tun, meziročně o 0,3 procenta více, ale ve srovnání s pětiletým průměrem o 6,2 procenta méně.
Z obilovin se nejvýraznější růst očekává u sklizně ovsa. Dosáhnout by měla 246 tisíc tun, meziročně o 22,5 procenta více. Osevní plocha ovsa se meziročně rozšířila téměř o 30 procent.
O 1,3 procenta na 4,56 milionu tun by meziročně měla vzrůst úroda pšenice ozimé, důvodem je mírné zvětšení osevní plochy. Vyšší úroda se předpokládá také u tritikale, tedy křížence žita a pšenice. Měla by stoupnout o 4,7 procenta na 205 tisíc tun, hlavně kvůli příznivému hektarovému výnosu. O necelé procento na 91 tisíc tun naroste i úroda pšenice seté.
Mrazy snížily výnos řepky
Naopak zhruba o šest procent poklesne sklizeň ječmene jarního, ječmene ozimého a žita. Ječmene jarního by se mohlo sklidit 967 tisíc tun, ječmene ozimého 604 tisíc tun a žita 99 tisíc tun.
Řepky se podle odhadu sklidí 998 tisíc tun, meziročně sice více, ale ve srovnání s pětiletým průměrem o 12,4 procenta méně. „Podepsalo se na tom zejména nepříznivé počasí, přetrvávající sucho a jarní mrazy. Dalším faktorem je také menší výměra, na které se letos řepka pěstuje,“ uvedla Dagmar Pospíšilová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.