Hlavní obsah

Šéf Českých drah dostane měsíčně 370 tisíc bez odměn

27. 5. 2014, 20:38 – Praha • Aktualizováno 27. 5. 2014, 21:25

Dozorčí rada v úterý schválila plat generálnímu řediteli a předsedovi představenstva Českých drah Danielu Kuruczovi. Šéf drah měsíčně dostane základní plat 370 tisíc korun a k tomu může získat dalších 60 procent (222 tisíc korun) na odměnách. Uvedl to předseda dozorčí rady Milan Feranec.

Foto: Milan Malíček, Právo

Generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz

Článek

Kurucz je generálním ředitelem drah od 20 února. Dosud nebyla výše jeho odměny stanovena a pobíral plat jako ekonomický náměstek, což je pozice, ze které na ředitelský post přišel.

"Vycházeli jsme z velikosti Českých drah a její významnosti a rovněž z toho, že podniká na komerční riziko," doplnil Feranec. O odměnách pro generálního ředitele drah bude podle něj rozhodovat dozorčí rada na základě plnění stanovených cílů. Ty mohou mít ekonomický i jiný charakter.

Kromě Kurucze dozorčí rada rozhodovala o platu zbylých dvou členů představenstva ČD. Těmi jsou náměstek pro osobní dopravu Michal Štěpán a náměstek pro ekonomiku a techniku Pavel Krtek. Jejich měsíční odměna by podle informací ČTK měla činit 250 tisíc korun. K tomu jim může dozorčí rada podobným způsobem jako u Kurucze přiznat odměny ve výši 50 procent základního platu.

Bez konkurenční doložky

Kromě výše platu a odměn obsahuje manažerská smlouva pro generálního ředitele šestiměsíční odchodné, které je možné vyplatit po půlroce strávené ve funkci. Tato lhůta se podle Ferance počítá od okamžiku platnosti smlouvy, což je začátek června.

Klasickou konkurenční doložku smlouva neobsahuje. Šéf drah tak může odejít ke konkurenci, nesmí ale zneužívat informací získaných v Českých drahách, doplnil Feranec s tím, že takovéto jednání by se nicméně velmi těžko dokazovalo.

Foto: Milan Malíček, Právo

Bývalý šéf Českých drah Dalibor Zelený

Diskusi kolem vysokých platů vrcholného managementu drah způsobilo šestimiliónové odškodné pro bývalého generálního ředitele ČD Dalibora Zeleného. Ten přitom firmu řídil pouhý půlrok, kvůli konkurenční doložce měl ale získat dalších 12 měsíčních platů za to, že po tuto dobu nebude pracovat pro konkurenční firmu.

Nakonec ale ČD využily toho, že konkurenční doložku pro Zeleného neschválila dozorčí rada a platnost doložky zpochybnily.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků