Hlavní obsah

Rusové a Maďaři si plácli na dodávky plynu. Ukrajina je ze hry a zlobí se

27. 9. 2021, 15:31 • Aktualizováno 27. 9. 2021, 15:59

Maďarsko a Rusko v pondělí podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to agentura Reuters. Smlouva předpokládá, že ruská společnost Gazprom bude ročně do Maďarska dodávat 4,5 miliardy krychlových metrů suroviny. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že dohoda ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy, a odsoudilo ji.

Foto: Laszlo Balogh, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Dodávky plynu mají do Maďarska proudit z území Srbska a Rakouska a Ukrajinu tak obejdou.

Podpis maďarsko-ruské energetické smlouvy přichází v době, kdy ceny zemního plynu v Evropě trhají ještě před začátkem zimní topné sezony rekordy. Evropské státy jsou na zemním plynu závislé více než kdy jindy kvůli snahám opustit uhlí a zvýšit využití čistějších zdrojů energie. Používají ho k vytápění domácností a dodává elektřinu průmyslu.

Norsko zvýší dodávky plynu do Evropy

Ekonomika

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v této souvislosti koncem srpna uvedl, že smlouva se uzavře na 15 let. Cenu dodávek tehdy nesdělil, uvedl ale, že bude příznivější než ta dosavadní.

Dodávky přes Srbsko a Rakousko

K podpisu smlouvy přicestoval do Budapešti šéf Gazpromu Alexej Miller. Dohoda vstoupí v platnost k 1. říjnu – do Maďarska díky ní bude proudit 3,5 miliardy kubíků zemního plynu přes Srbsko a miliarda kubíků z Rakouska.

Které plynovody budou k plnění smluvních dodávek suroviny využity, zpravodajské agentury neuvádějí, nabízí se ale plynovod TurkStream, který s eventualitou dodávek i do dalších zemí regionu, včetně Srbska a Rakouska, počítal.

Kyjev se pokusům Ruska využít energii jako politickou zbraň proti Ukrajině a Evropě brání. Ostře kritizoval už výstavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa, který obchází Ukrajinu jako tranzitní zemi.

Gazprom přiškrtil plyn Evropě, zásobníky jsou způli prázdné

Ekonomika

„Považujeme to za čistě politické, ekonomicky nerozumné rozhodnutí přijaté ve prospěch Kremlu a na úkor národních zájmů Ukrajiny a ukrajinsko-maďarských vztahů,“ stojí v pondělním prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí.

Maďarsko se spoléhalo na Rusko u většiny plynu, který dováželo plynovodem přes Ukrajinu. V posledních letech ale země dodávky plynu diverzifikovala, otevřela například přeshraniční propojovací potrubí s většinou svých sousedů a přes terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Chorvatsku si zajistila dodávky od britsko-nizozemské společnosti Royal Dutch Shell.

Reklama

Výběr článků