Hlavní obsah

Řecko nemůže počítat s odpisem dluhu, řekl šéf záchranného fondu

27. 8. 2015, 12:23 • Aktualizováno 27. 8. 2015, 13:39

Řecko nemůže počítat s odepsáním části svého dluhu, dluhové břímě země je ale možné snížit odkladem splatnosti, pozastavením platby úroků a transfery zisků centrální banky. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling.

Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Lidé procházejí kolem centrály Bank of Greece v Aténách

Článek

Fond ESM je klíčovým nástrojem finanční pomoci předluženému Řecku, kterému v rámci nového záchranného programu poskytne během tří let až 86 miliard eur (2,3 biliónu korun).

Řecký dosluhující premiér Alexis Tsipras se s eurozónou snažil dohodnout odepsání části dluhu, to se mu ale nepodařilo. Hlavním odpůrcem takových škrtů je především Německo, podle kterého by Řecko v takovém případě muselo opustit společnou měnovou unii.

Odepsání dluhu navrhuje i Mezinárodní měnový fond (MMF), který jako další řešení nabídl odklady splatnosti. Takovému kroku se Berlín nebrání a je o něm ochoten jednat. Otázkou ovšem je, o kolik by měl být termín splatnosti prodloužen. MMF ve své studii uvádí až 30 let.

Věří, že volby zavádění reforem neohrozí

Regling na tiskové konferenci rovněž komentoval současný vývoj v Řecku, které po Tsiprasově rezignaci míří k předčasným volbám. Řekl, že očekávané volby zvyšují nejistotu na cestě za vyřešením krize, je prý ale přesvědčen, že Atény začnou přislíbené reformy uvádět do praxe.

"Celkově nemám pochyby. V řeckém parlamentu dosud byla pro reformy velká většina," dodal.

Řecko před týdnem obdrželo prvních 13 miliard eur (přes 350 miliard Kč) z nového záchranného programu ESM. Na pomoci Řecku se v novém programu podílí jen eurozóna, budoucí účast MMF zatím potvrzena nebyla. O zapojení MMF má zájem hlavně Německo.

Reklama

Související články

Výběr článků