Hlavní obsah

Propad české ekonomiky vyrazil analytikům dech

15. 5. 2013, 18:12 – Praha
Novinky, pit

Hrozivý meziroční i mezičtvrtletní propad tuzemské ekonomiky v letošním prvním kvartále výrazně překonal odhady mnohých analytiků. Ti předpokládali přetrvávající potíže, ovšem ne v takové míře.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Článek

„To, že se česká ekonomika na začátku letošního roku z recese ještě nevymanila, se všeobecně očekávalo, ovšem reálná hloubka propadu HDP v prvním kvartálu zapůsobila jako studená sprcha,“ sdělil analytik Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Foto: ČTK

Hrubý domácí produkt Česka

Jak uvedl analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit, právě o posledním loňském kvartále se mluvilo jako o dně současné krize, což se evidentně nenaplnilo. Navíc aktuální mezičtvrtletní propad o 0,8 procenta je nejhorší výsledek od krize v roce 2009, kdy ekonomika skokově propadla.

A ještě jedna studená sprcha, výkon české ekonomiky je v rámci Evropy jeden z nejhorších. Mezičtvrtletně už totiž dopadly hůř podle dostupných údajů zveřejněných evropským statistickým úřadem Eurostat jen Estonsko (-1 %) a Kypr (-1,3 %).

„Výsledek je bohužel i v příkrém kontrastu s mezikvartálními růsty HDP vykázanými u našich východních sousedů. Na Slovensku i v Maďarsku navíc výsledky překvapily v pozitivním směru,“ uvedl Rožumberský. Maďarská ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta, slovenská o 0,3 procenta.

Potíže na všech frontách

Problémy podle Kozuba spočívají ve více faktorech, jako například ve spotřebě domácností, která měřena maloobchodními tržbami klesla v prvním kvartále o 2,8 procenta. „Spotřebitelé nechtějí utrácet, podniky nemají pro koho vyrábět, a proto nepotřebují tolik zaměstnanců,“ připomněl s tím, že chuť spotřebitelů utrácet je malá a své větší výdaje odkládají dále do budoucna.

S problémy se potýkají i průmysl a stavebnictví. Průmysl doplácí na tolikrát opakovanou krizi v automobilovém sektoru. Poptávka po nových autech v Evropě klesá a na to doplácejí výrobci i navazující obory.

„Stavebnictví je dlouhodobě v krizi a letošní rok by měl být pro něj tím nejhorším. Jeho problémy jsou viditelné a snižují ekonomickou náladu v zemi,“ doplnil Kozub.

Problémem už i zahraniční obchod

Jak navíc připomněl analytik Jiří Šimek ze společnosti Citfin, zatímco v předchozích čtvrtletích ekonomika klesala kvůli slabé domácí poptávce, nyní se problémem stal už i zahraniční obchod. Ten totiž objemově klesá. Podle ekonoma Jana Bureše z ČSOB tak Česko padá mimo jiné i kvůli zahraničnímu obchodu.

„Nezklamala pouze čísla z ČR, ale i z Německa, které po velkých nadějích rostlo jen o jednu desetinu. Česká ekonomika se tak nemá prozatím o co opřít,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Recese české ekonomiky se tak podle něj zatím neubírá ke konci, ale spíše kulminuje.

Reklama

Související články

Česká ekonomika se stále potácí v recesi

15. 5. 2013, 10:06

Tuzemská ekonomika vykázala od ledna do března v porovnání se stejným obdobím roku 2012 propad o 1,9 procenta, mezičtvrtletně se jednalo o 0,8procentní pokles....

Výběr článků