Hlavní obsah

Podepsáno. Korejci získali podíl v ČSA

10. 4. 2013, 14:14 – Praha • Aktualizováno 10. 4. 2013, 17:13

Jihokorejská společnost Korean Air podepsala kupní smlouvu, na jejímž základě získala 44procentní podíl akcií Českých aerolinií (ČSA). Za tento podíl zaplatí částku 67,5 miliónu korun.

Vláda prodala podíl v ČSA Video: Novinky

 
Článek

Jihokorejské aerolinky tak na základě smlouvy získají jedno místo v dozorčí radě ČSA a rovněž i snadnější přístup na trh letecké dopravy v Evropě.

Vstup Korean Air do ČSA je krok správným směrem, řekl u příležitosti podpisu kontraktu předseda vlády Petr Nečas (ODS). Podle něj jsou korejské aerolinie špičkovou společností, která působí na rychle rostoucím asijském trhu. Z toho má do budoucna profitovat i pražské letiště, které se stane uzlovým bodem pro přestup z Asie, zopakoval premiér.

„Pro nás jsou České aerolinie důvěryhodným partnerem, s nímž chceme expandovat do střední a východní Evropy. Jsme přesvědčeni, že česká letecká společnost má velký prostor pro růst,“ uvedl Yang Ho Cho, předseda představenstva Korean Air.

Rozvoj ČSA i zaměstnanosti

Jak připomněl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), spoluprací mezi oběma leteckými společnostmi bude zajištěn další rozvoj ČSA, stejně jako zaměstnanost v regionu. Stoupat má v této souvislosti i perspektiva a význam Letiště Václava Havla Praha.

„Vážím si toho, že tak významná letecká společnost, jakou je Korean Air, se rozhodla podpořit rozvoj Českých aerolinií a Letiště Václava Havla Praha. V jeho rámci by ČSA zajišťovaly dopravu transferových cestujících po Evropě, a to návazně na koordinaci letových řádů obou společností, což povede ke zvýšení využití stávajících kapacit ČSA,“ sdělil Miroslav Dvořák, generální ředitel a předseda představenstva Český aeroholding.

Hodnota celých ČSA podle nedávného odhadu společnosti Ernst & Young činí 148 miliónů korun, cena nabízená Korejci tak podle odborníků odpovídá hodnotě požadovaného podílu. Kromě Korean Air o ČSA zprvu projevily zájem rovněž Qatar Airways, nakonec ale závaznou nabídku ke koupi dlouhodobě ztrátových ČSA nepodaly.

ČSA v roce 2011 hospodařily se ztrátou 241 miliónů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly hrubý zisk 76 miliónů korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. V roce 2009 měly ČSA ztrátu 3,7 miliardy korun. Loňské výsledky společnost dosud neoznámila.

Reklama

Související články

Korean Air podal nabídku na vstup do ČSA

4. 3. 2013, 13:29

Korejská letecká společnost Korean Air podala nabídku na vstup do Českých aerolinií. Podle webu Air Transport World (ARW) má zájem o 44 procent akcií ČSA....

Vláda schválila prodej části ČSA Korejcům

13. 3. 2013, 10:29

Vláda odsouhlasila prodej 44procentního podílu Českých aerolinií (ČSA) korejské letecké společnosti Korean Air. Smlouva by měla být podepsána 9. dubna. Korean...

Výběr článků