Článek
Během několika sekund zmizely ze španělské sítě asi dvě třetiny dodávek energie v zemi, přičemž tak obrovský úbytek se přelil i do sousedního Portugalska. V pondělí tak byla většina obyvatel na Pyrenejském poloostrově bez elektřiny a městská infrastruktura a služby byly uvrženy do chaosu.
Španělský provozovatel rozvodné sítě Red Electrica příčinu výpadku zatím neodhalil, jeho dosavadní informace o sledu událostí, jež k výpadku vedly, ale poukazují především na jednu věc: rozvodná síť ve Španělsku je zranitelná a bude potřebovat velké investice, aby byla odolnější, napsala agentura Bloomberg.
V zemi nastal vedle výpadku elektřiny také komunikační zmatek. Ponecháme-li stranou informace z Portugalska, kde se chvíli jako o viníkovi hovořilo o počasí, tak na jedné straně se spekuluje o tom, že se mohlo jednat o kybernetický útok, což madridský soud dokonce vyšetřuje. „Nebylo by moudré říkat, že šlo o kybernetický útok, ani ho vylučovat,“ pronesl v úterý premiér Pedro Sánchez. Proti možnosti kybernetického útoku se ale staví jak provozovatel sítě, tak i část expertů.
Opozice pak využila příležitosti a tvrdí, že problémem je zranitelnost sítě vůči větrné a solární energii, na jejíž rozvoj se socialistická vláda zaměřuje na úkor té jaderné. To ale Sanchez vylučuje. „Nebyl to problém přebytku obnovitelných zdrojů,“ prohlásil.
Nedostatek investic do sítě
Je jasné, že španělský „elektrický systém nefungoval a vykazoval silnou zranitelnost a jasně ukazuje potřebu investic a řádného plánování“, řekl Bloombergu Fernando Garcia, analytik RBC Capital Markets.
Španělsko je jedním z lídrů v zavádění větrných a solárních elektráren, zato jeho investice do rozvodné sítě jsou méně než poloviční oproti evropskému průměru a postrádají bateriové úložiště, což by mohlo pomoci rychleji reagovat na pokles výroby, míní Kesavarthiniy Savarimuthuová, analytička agentury BloombergNEF.
„Několik faktorů, které se spojily, tuto událost vyvolalo. Ale nemůžeme ukázat prstem na to, jaké faktory to byly – musíme počkat a uvidíme,“ dodala.
Jednou z teorií je, že za výpadkem mohl stát přebytek sluneční energie. Španělsko v posledních měsících hlásilo bezprecedentní počet hodin se zápornými cenami elektřiny, protože do sítě bylo dodáváno více solární a větrné energie. Nadměrná nabídka energie ale dříve výpadky v zemi nezpůsobila.
Stalo se to během pěti sekund
A co přesně se tedy v sítí odehrávalo předtím, než světla v domácnostem či semafory na silnicích zhasly? Podle Bloombergu se vše semlelo během pětisekundové kaskády selhání. Začalo to v Madridu krátce po 12:33.
Počáteční událost se časově kryje se ztrátou výroby energie, ke které došlo v jihozápadním Španělsku, uvedla Red Electrica, aniž by poskytla podrobnosti o přesném místě nebo typu výroby. Uvedla však, že se pravděpodobně jednalo o solární energii.
Systém ale reagoval tak, jak měl, a zotavil se bez problému. Nicméně jen o půldruhou sekundu později došlo k další události – pravděpodobně ke ztrátě většího množství zásob. O 3,5 sekundy později se přerušilo spojení mezi Španělskem a Francií, což Pyrenejský poloostrov energeticky izolovalo.
S odříznutím Španělska a Portugalska pak došlo podle Red Electrica k velkému odpojení obnovitelné energie, což vyvolalo vážnou nerovnováhu a kolaps celého systému.
„Vysoká penetrace obnovitelných zdrojů ve Španělsku odhalila potíže s vyrovnáváním přerušovaných dodávek. Úplná závislost Portugalska na dovozu podtrhla jeho nedostatek flexibility a skladování energie,“ řekla Pratheeksha Ramdasová, analytička společnosti Rystad Energy.
Síť tedy na základě sledu zmíněných událostí byla pod tlakem na několika frontách. S každým jednotlivým narušením by se zřejmě dokázala vypořádat ,tak rychlý sled incidentů ji však zanechal bez dostatečného množství nástrojů k udržení proudu.
Do následujícího rána byly dodávky sice obnoveny, podle Sancheze ale krize ještě neskončila. „Naším cílem je za prvé pokračovat ve vyšetřování, abychom zjistili příčiny a původ této energetické krize, a za druhé upevnit normálnost, ke které již pevně směřujeme,“ dodal.
Pátrání po tom, co přesně poruchu způsobilo, každopádně bedlivě sleduje celá Evropa, kde stále více propojená energetická síť na jedné straně sice umožňuje zemím vzájemně si pomáhat v dobách vysoké poptávky, na straně druhé ale také roste riziko, že se případné problémy přelijí z jedné země do druhé.