Hlavní obsah

Plyn a elektřina zdražují, tarifem lze cenu napojit na velkoobchodní

21. 9. 2021, 12:13
Novinky, ČTK, bož

Skupina Bohemia Energy od listopadu zdraží elektřinu a plyn. O kolik přesně ceny vzrostou, bude záležet na tom, na co lidé daný typ energie využívají a jaký mají aktuálně nastavený tarif. Uvedl to obchodní ředitel firmy Libor Holub. Růst cen je podle něj nevyhnutelný. Jednou z možností je nastavení cen, které budou okamžitě reagovat na situaci na trhu, jiná varianta je naopak fixace.

Článek

Řešením podle Holuba naopak může být nastavení cen, které budou okamžitě reagovat na situaci na trhu, a to přesto, že jsou aktuálně velmi vysoké.

U elektřiny a plynu očekávají analytici na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů na trhu obecně řádově až o 20 procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun.

„Všichni naši zákazníci budou mít na výběr buď dodávku za proměnlivou velkoobchodní cenu, nebo za pevnou ceníkovou cenu, která však bude výrazně vyšší, než na co jsme byli doposud zvyklí,” uvedl Holub.

„Jsem přesvědčen, že příští rok se situace uklidní a velkoobchodní ceny zemního plynu a návazně i elektřiny klesnou,” dodal.

Norsko zvýší dodávky plynu do Evropy

Ekonomika

"To, co se na trhu s energiemi událo za poslední rok, by se v čistě tržním prostředí stalo během pěti až deseti let. Proto standardní ceníky v době, kdy je cena na burze schopna za deset dní vzrůst o deset eur (asi 250 korun za megawatthodinu), nedávají smysl. Dodavatelé jsou tedy nuceni postupně zdražovat a klidně se může stát, že za dva tři měsíce budou muset zdražovat znovu," řekl Holub.

Velkoobchodní cena elektřiny s dodávkou na následující rok letos v září na pražské energetické burze poprvé překonala cenu 100 eur (asi 2530 korun) za megawatthodinu (MWh). Před rokem byla přitom poloviční, vyplývá z dat středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE). Velkoobchodní cena plynu pak meziročně stoupla ještě více, a to 2,5krát na zhruba 40 eur (asi 1020 Kč) za MWh.

Holub upozornil, že elektřina s dodávkou na rok 2023 se pak aktuálně prodává za zhruba 78 eur za MWh a na rok 2024 za 70 eur/MWh. Uvedl, že pokud si zákazník dnes zafixuje aktuální cenu na následující tři roky, má jistotu, že mu vysoká cena zůstane. Při poklesu velkoobchodní ceny totiž podle něj dodavatelé zlevňovat nebudou, protože se budou obávat, že se zvýšení cen může opakovat.

Ceny elektřiny jsou rekordní, poprvé překonaly 100 eur za MWh

Ekonomika

"V takto nestabilním prostředí je nejlepším řešením dodávka za ceny krátkodobého velkoobchodního trhu. A to i přesto, že jsou tyto ceny aktuálně vysoké. Jakmile totiž dojde k cenové korekci, pokles se nejdříve projeví na tomto trhu a profitovat z něj budou právě zákazníci s tržními cenami," řekl Holub. U Bohemia Energy podle něj využívá nyní tyto produkty zhruba třetina zákazníků.

Tržních cen se podle něj nemusí bát ani domácnosti, které tento způsob nákupu energií dosud nevyzkoušely. Platby probíhají jako obvykle formou záloh a na konci stanoveného období přijde klasické vyúčtování. "Doporučujeme nedívat se na aktuální cenu, ale sledovat průměr za celé zúčtovací období. Cenové výkyvy samozřejmě nikdy nezmizí, takže někdy je elektřina dražší, ale v některých hodinách je dokonce zdarma," dodal.

Holubův optimismus v uklidnění situace na trhu ale analytici nesdílí. Hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň na konci srpna řekl, že neexistuje prakticky scénář, podle něhož by elektřina v Evropě v příštích letech zásadně zlevňovala.

Další alternativní prodejce energií, společnost MND, pak v nové kampani nabádá zákazníky, aby si zajistili neměnnou cenu elektřiny do konce června 2023.

Zelené Německo? Nejvíce elektřiny znovu získává z uhlí

Ekonomika

„Cena elektřiny na velkoobchodním trhu za poslední rok vzrostla o více než 100 procent. Tento růst se již začal postupně promítat do cen všech dodavatelů elektřiny. Naše aktuální nabídka je pro všechny zájemce určitě velmi dobrou příležitostí, jak si zajistit výhodné ceny až do roku 2023 a tím očekávaný dopad zdražení do našich peněženek alespoň takto elegantně oddálit,” doplnil ředitel marketingu MND Jan Sýkora.

Reklama

Výběr článků