Hlavní obsah

Pětaosmdesát nejbohatších lidí světa má tolik majetku jako chudší polovina lidstva

20. 1. 2014, 18:58

Ekonomické rozdíly mezi lidmi vzrostly natolik, že 85 nejbohatších osob na světě má tolik majetku jako chudší polovina lidstva. Tuto informaci uvedla ve zprávě nevládní organizace Oxfam. Zpráva byla vydána před každoročním světovým hospodářským fórem ve švýcarském Davosu, které začíná ve středu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Podle agentury AFP, která cituje ze zprávy, polovinu veškerého bohatství na světě drží pouhé procento obyvatelstva, jehož příjmy v letech 1980 až 2012 ještě vzrostly ve 24 z 26 sledovaných zemí. 70 procent obyvatelstva světa žije v zemích, v nichž ekonomická nerovnost v posledních třech desítkách let nepřetržitě narůstala.

Podle Oxfam poslední finanční krize sice ukrojila něco z majetku nejbohatších lidí, těm se už ale podařilo v období, kdy již začala polevovat, se dostatečně finančně zahojit.

Rozdíly způsobuje bohatá mocenská elita

Majetek procenta nejbohatších lidí v Číně, v Portugalsku nebo ve Spojených státech se od roku 1980 zdvojnásobil. I v zemích považovaných za více rovnostářské, jako je Švédsko a Norsko, se podíl příjmů jednoho procenta nejbohatších zvýšil o více než 50 procent.

Podle Oxfamu prohlubování nerovností je do značné míry zapříčiněno finanční deregulací, nepřehlednými daňovými systémy a pravidly usnadňujícími daňové úniky. Způsobeno je to bohatou mocenskou elitou, která slouží hlavně svým vlastním zájmům. Organizace zároveň vyjádřila obavy, že bez přiměřených protiopatření bude ideál rovnosti příležitostí již pouhým přeludem.

Reklama

Související témata:

Výběr článků