Článek
Plán na postupný konec odběru ruského plynu, který se na dodávkách do Evropy stále podílí asi 19 procenty, přichází v době, kdy USA tlačí na uzavření mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Pokud by bylo dohody dosaženo, ruská energetika by mohla mít v Evropě opět své místo a mohly by také být zmírněny sankce vůči Moskvě, dodala agentura.
Evropská unie teď dováží ruský plyn plynovodem TurkStream a také ve zkapalněné formě LNG. Nezávazný cíl ukončit dovoz ruských fosilních paliv si stanovila do roku 2027. Nyní Brusel zkoumá právní možnosti, které by evropským společnostem umožnily odvolat se na vyšší moc a ukončit smlouvy o dovozu ruského plynu bez hrozby sankcí.
Unijní exekutiva se zabývá i tím, jak firmám zakázat uzavírat nové smlouvy na ruský plyn, cituje Reuters nejmenovaný, vysoce postavený unijní zdroj.
Právníci a analytici se domnívají, že ustanovení o vyšší moci nebude možné použít vzhledem k tomu, kolik doby už uplynulo od chvíle, kdy EU po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 slíbila ukončit dovoz ruského plynu.
Za vyšší moc je považována mimořádná, nepředvídatelná a nepřekonatelná překážka. Její existence by dovozcům umožnila ukončit své závazky bez hrozby sankcí od ruské strany.
Podle právničky Agnieszky Asonové, která se specializuje na smlouvy o LNG, musí k vyhlášení vyšší moci dodavatel porušit smlouvu, například nedodáním.
Právní experti soudí, že nejúčinněji by šlo ruským vývozům do Evropy zabránit uvalením sankcí na dovoz tamního plynu. To by ale vyžadovalo jednomyslný souhlas všech zemí Evropské unie, což je nepravděpodobné vzhledem k tomu, jako úzké vztahy s Ruskem udržují Maďarsko a Slovensko. Maďarsko uvedlo, že energetické sankce zablokuje.