Hlavní obsah

Ocelárna Evrazu v Ostravě opět vyrábí

22. 11. 2010, 16:42 – Ostrava
Právo, Anna Bortlíčková

Ocelárna ostravské hutní firmy Evraz Vítkovice Steel (EVS) po více než čtyřech měsících odstávky opět vyrábí. Společnost ArcelorMittal Ostrava začala znovu dodávat surové železo do EVS v pátek.

Článek

Evraz železo od ArcelorMittal Ostrava přestal odebírat a provoz své ocelárny s 320 zaměstnanci odstavil od počátku července kvůli sporu o cenu surového železa. Na obnovení dodávek a způsobu stanovení ceny železa se firmy po dlouhých jednáních dohodly v závěru října, společnost EVS následně začala připravovat obnovení výroby ve své ocelárně.

„Zkušební tavby máme za sebou, od páteční ranní směny je normální provoz. Zatím jede ocelárna na jeden konvertor, a to ve třísměnném provozu. Na plnou výrobní kapacitu, tedy i na druhý konvertor, ocelárna najede v první dekádě prosince,“ řekl v pondělí Právu mluvčí EVS Jaromír Krišica.

„Je to obrovské pozitivum,“ řekl Právu předseda odborů v EVS Rostislav Fromelius. Doplnil, že podstatná část zaměstnanců ocelárny už opět pracuje na svých místech, ti, kteří byli doma s 80 procenty mzdy, se už všichni vrátili do práce.

Přes půl miliónu železa do konce příštího roku

Během pátku a uplynulého víkendu dodala společnost ArcelorMittal Ostrava do ocelárny společnosti Evraz Vítkovice Steel už více než 3500 tun surového železa. „Dodávky byly po uzavření nové dohody obnoveny v pátek, když v půl sedmé ráno bylo vyvezeno do vítkovické ocelárny prvních 200 tun,“ sdělil ředitel pro výrobu a techniku ArcelorMittal Ostrava Josef Buryan.

Smlouvu o obnovení dodávek podepsali představitelé obou společností 29. října. Smlouva zaručuje dodávky surového železa od listopadu 2010 do konce roku 2011. ArcelorMittal Ostrava podle ní dodá do vítkovické ocelárny 65 tisíc tun surového železa ještě do konce letošního roku a dalších 550 až 600 tisíc tun během roku 2011. Ve smlouvě je rovněž zakotven způsob stanovení ceny.

„Tato smlouva je dobrou zprávou pro obě společnosti, jejich zaměstnance i pro region. Jsme rádi, že i přes výrazný nárůst cen surovin a nestabilní situaci na trhu se nám nyní podařilo najít řešení, které je zárukou stability pro rok 2011 pro obě společnosti,“ řekl po podpisu smlouvy generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampil.

Reklama

Související témata:

Výběr článků