Článek
Nejhodnotnější společnost světa podle tržní kapitalizace vyrábí vyspělé polovodiče využívané v infrastruktuře pro provozování modelů generativní umělé inteligence (AI).
Právě v souvislosti s rozvojem umělé inteligence začala hodnota firmy v uplynulých letech prudce stoupat. Vzhůru je táhne především poptávka po výkonných čipech a dalších technologiích.
„Nvidia si vybudovala pozici nepostradatelného dodavatele čipů pro velké jazykové modely a další AI aplikace. Její grafické čipy jsou základem infrastruktury, do níž plánují největší technologické firmy světa jen letos investovat přes 300 miliard dolarů,“ konstatoval Petr Lajsek, analytik společnosti Purple Trading.
Akcie firmy se ve středu krátce po otevření amerických trhů pohybovaly nad 164 dolary za akcii. Následně jejich hodnota začala mírně klesat. Zda se Nvidii podaří nad zmíněnou hranicí čtyř bilionů udržet až do závěru obchodování, bude jasné po 22. hodině SELČ.
Nvidia se v poslední době odrazila od svých dubnových minim. V dubnu trhy silně negativně reagovaly na vyhlášení takzvaných recipročních cel americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Od té doby hodnota akcií Nvidie vzrostla přibližně o 73 procent, uvedla agentura Reuters.
Růst Nvidie navíc podle Lajska ještě nemusí končit. Microsoft, Google, Amazon a Meta mají velké plány investic do umělé inteligence. Jejich poptávka po pokročilých AI čipech tak dál poroste. „Výrazně sílí i poptávka ze strany arabských zemí, které chtějí sehrát klíčovou roli ve vývoji a využití AI,“ dodal Lajsek.
Pokud se současný vývoj nezpomalí, Nvidia se podle analytika může brzy stát první společností, která dosáhne na 5 bilionů dolarů. Výhledově pak může zaútočit i na hodnotu 10 bilionů dolarů.
Druhou nejhodnotnější společností na burze je americký technologický gigant Microsoft s tržní kapitalizací 3,75 bilionu dolarů. Jeho akcie ve středu rostou o 1,3 procenta.