Hlavní obsah

Německo potřebuje pro běžence v přepočtu až 89 miliard korun

1. 9. 2015, 12:45 – Berlín

Německo bude potřebovat pro příští rok částku ve výši mezi 1,8 miliardy až 3,3 miliardy eur (49 miliard až 89 miliard Kč), aby zvládlo příliv běženců. Z peněz by se platily všechny sociální náklady spojené s migranty a jejich integrace na pracovním trhu. Tvrdí to německá ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová. V roce 2019 tyto náklady vzrostou prý až na sedm miliard eur (189 miliard korun).

Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Odhady počtu běženců v Německu se neustále zvyšují.

Článek

Ministryně už informovala svého vládního kolegu, ministra financí Wolfganga Schäubleho. Požadovaná částka ho prý nijak výrazně nepřekvapila. Rozhodující pro její konečnou výši budou nadcházející jednání o státním rozpočtu na rok 2016.

Podle dosavadních prognóz přibude v Německu příští rok 240 až 460 tisíc lidí, kteří budou oprávněni přijímat nějakou formu sociální pomoci. Týkat se to bude především lidí hledajících práci. Asi 175 až 335 tisíc z nich bude schopno si práci skutečně najít. Na rok 2019 odhady počítají až s miliónem lidí s nárokem na pomoc v sociální nouzi.

"I my z toho ale budeme něco mít," zdůraznila Nahlesová. "Na přistěhovalectví jsme totiž odkázaní," dodala. Už dnes podle ní některé regiony Německa pociťují výrazný nedostatek pracovních sil.

Reklama

Výběr článků