Hlavní obsah

Německo nepřijímalo lety z Ruska, to původně nedalo Lufthanse povolení

Aktualizováno

Německo ve středu přechodně přestalo přijímat lety z Ruska poté, co ruské úřady německé letecké společnosti Lufthansa včas nevydaly potřebná povolení. Mluvčí Lufthansy později večer informovala, že její letouny znovu smějí přistávat v Moskvě a Petrohradě, společnost získala povolení na celý červen. Také ruský Aeroflot a nízkonákladová společnost S7 uvedly, že mají znovu od Německa povolení létat na jeho území.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Spolkové ministerstvo dopravy ve středu uvedlo, že Rusko kvůli pandemii covidu-19 v březnu 2020 "jednostranně" pozastavilo platnost smluv týkajících se letecké dopravy. Její podmínky od té doby obě země schvalovaly každý měsíc. "Pro lety Lufthansy ruský úřad FATA nevydal povolení pro měsíc červen včas, a tak lety této společnosti naplánované na brzké ráno 2. června musely být 1. června ve večerních hodinách zrušeny," uvedlo ministerstvo.

Dodalo, že na základě principu reciprocity německý úřad pro letectví rovněž nevydal žádné další povolení pro lety ruských společností.

"S7 Airlines dostala od německých úřadů povolení pro lety, cesty do Německa se uskuteční podle plánů," uvedla večer ruská nízkonákladová společnost podle webu Vedomosti. Totéž platí pro Aeroflot, může uskutečnit 28 letů za týden.

Podle agentury AFP bylo zrušeno sedm letů z Ruska, Lufthansa musela stornovat dva spoje naplánované na středeční dopoledne.

Rusko ustoupilo. Letadla Air France už se mohou cestou z Moskvy vyhnout Bělorusku

Ekonomika

DPA uvádí, že několik spojů musely zrušit i Air France a Austrian Airlines, protože nedostaly včas povolení od ruské strany. Stalo se to proto, že západní letecké společnosti kvůli vyhýbání se vzdušnému prostoru Běloruska musely požádat o povolení pro lety po nových trasách. Ruská agentura pro leteckou dopravu tvrdí, že v současnosti těchto žádostí zpracovává velké množství. Kreml odmítl obavy, že by tyto problémy mohly mít politické pozadí.

Vztahy mezi Evropskou a unií a Ruskem jsou napjaté mimo jiné kvůli ruské podpoře režimu autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Evropská sedmadvacítka a Spojené státy minulý týden uvalily nové sankce proti Bělorusku a evropské letecké společnosti se začaly vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru poté, co tamní úřady přinutily 23. května přistát v Minsku letadlo společnosti Ryanair, jenž měl namířeno z Atén do Vilniusu.

Běloruská policie po přistání zadržela opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni, kteří byli na palubě. Západní země incident odsoudily a žádají propuštění žurnalisty. Řada unijních zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území nebo pro ně uzavřely i svůj vzdušný prostor pro přelety.

Reklama

Výběr článků

Načítám