Hlavní obsah

Německo může svým šetřením způsobit kolaps eura, varuje miliardář Soros

23. 6. 2010, 14:10

Politika rozpočtových úspor v Německu poškozuje společný evropský projekt a může vést až ke kolapsu eura. V rozhovoru s německým časopisem Die Zeit to řekl americký miliardář a spekulant maďarského původu George Soros. Ten si získal značný věhlas po úspěšném útoku na britskou libru v roce 1992.

Foto: Profimedia.cz

Investor a miliardář George Soros

Článek

"Politika Německa ohrožuje Evropu a mohla by zničit evropský projekt. Němci teď své sousedy táhnou do deflace, která hrozí dlouhým obdobím stagnace," upozorňuje Soros. "To vede k nacionalismu, sociálním nepokojům a xenofobii. Samotná demokracie může být v ohrožení," řekl.

Soros v roce 1992 využil anomálie v kurzech a investoval zhruba deset miliard dolarů do finančních nástrojů, které mu umožnily profitovat, pokud bude libra klesat. Britská centrální banka (BoE) tehdy libru neudržela v Evropském mechanismu směnných kurzů, přestože proti Sorosovi začala mohutně intervenovat.

BoE tehdy dokonce získala zvláštní povolení britské vlády, aby mohla na obranu měny použít miliardy liber. Peníze ze státní pokladny ale nakonec skončily v kapsách spekulantů. Soros tak přes noc získal značný respekt a na operaci vydělal přes miliardu dolarů.

"Německo je globálně izolované. Proč nedovolí, aby tam vzrostly platy? To by ostatním zemím EU pomohlo, aby se vzpamatovaly," poznamenal Soros v rozhovoru.

Reklama

Související články

Výběr článků