Hlavní obsah

Největší boháči během týdne přišli kvůli propadům na burzách o pět biliónů korun

10. 1. 2016, 6:53

Nejbohatších 400 lidí světa přišlo během prvního týdne roku 2016 kvůli propadům na burzách o 194 miliard dolarů (4,8 biliónu korun). Uvedla to agentura Bloomberg. Číslo je vyšší než roční výkon české ekonomiky, jejíž HDP v roce 2014 dosáhl 4,3 biliónu korun.

Článek

Výprodej akcií v celém světě vyvolávaly od pondělka propady na čínských burzách spolu s dalším sestupem cen ropy. Čtyři stovky nejbohatších miliardářů přišly o 4,9 procenta celkového majetku, což bylo poněkud méně, než ztratily trhy. Světové akcie měřené indexem MSCI ACWI za týden oslabily o 6,2 procenta. Hlavní indexy amerického trhu zažily nejhorší první týden roku ve své historii a nejhlubší týdenní propad od září 2011.

Více než jednu miliardu dolarů ztratilo 47 miliardářů. Na konci týdne činilo jmění 400 nejbohatších 3,7 biliónu dolarů, což je hodnota představující zhruba roční produkci německé ekonomiky.

Někteří miliardáři si polepšili

O nejvíce peněz přišel zakladatel a šéf amerického internetového gigantu Amazon.com Jeff Bezos. Hodnota jeho majetku klesla s desetiprocentním propadem akcií jeho firmy o 5,9 miliardy dolarů. Bezos je čtvrtým nejbohatším člověkem na světě a loni se jeho majetek zdvojnásobil na téměř 60 miliard dolarů.

Nejbohatší člověk světa Bill Gates přišel tento týden o 4,5 miliardy USD a jeho jmění kleslo na 79,2 miliardy USD. Aktuálně světový boháč číslo dvě, zakladatel španělského oděvního impéria Inditex Amancio Ortega, ztratil 3,4 miliardy a hodnota jeho majetku se snížila na 69,5 miliardy dolarů.

Jedenácti miliardářům se majetek naopak rozrostl. Mezi nimi figurovalo pět dědiců zakladatele amerického maloobchodního gigantu Wal-Mart Sama Waltona; akcie společnosti za týden posílily o zhruba čtyři procenta.

Loni se čtyřem stovkám nejbohatších lidí planety ztenčil majetek nepatrně. Největší světoví boháči přišli o 19 miliard dolarů, tedy zhruba o 468 miliard Kč. Jednalo se o první takový pokles za tři roky. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Výběr článků